مدیرکل میراث‌فرهنگی استان خبر داد

مشارکت میراث و بخش خصوصی در مرمت آثار ملی کرمان

گروه جامعه – مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان کرمان با تاکید بر این‌که آثار و بناهای ثبت ملی دارای مالکیت بخش خصوصی، در قالب طرح‌های مشارکتی احیا و بازسازی می‌شوند، گفت: «۵۰ درصد هزینه‌های مرمتی این قبیل بناهای تاریخی توسط میراث فرهنگی پرداخت می‌شود».
به گزارش فردای کرمان به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان کرمان، فریدون فعالی در حاشیه‌ی بازدید رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان کرمان از روند مرمت و بازسازی باغ‌موزه هرندی، کاروانسرای وکیل و تعدادی از خانه‌های تاریخی واگذار شده به بخش خصوصی به جذابیت‌های این بناها اشاره و بیان کرد: «بناهای تاریخی با تغییر کاربری مناسب می‌توانند به محلی برای حضور بیشتر گردشگران ایرانی و خارجی تبدیل شوند».
وی با اشاره به این‌که بناهای تاریخی ثبت‌شده در فهرست آثار ملی را می‌توان از طریق ماده‌ی ۲۷ قانون به بخش خصوصی واگذار کرد، افزود: «تبصره‌ی ۱۹ نیز از هرگونه طرح سرمایه‌گذاری در حوزه‌ی میراث‌فرهنگی به‌صورت ارائه‌ی تسهیلات، معافیت‌های مالیاتی و غیره حمایت می‌کند که یک مشوق برای سرمایه‌گذاران محسوب می‌شود».
فعالی با بیان این‌که خوشبختانه در چند سال اخیر اعتماد بخش خصوصی به نحوه‌ی واگذاری‌ها در حوزه‌ی گردشگری جلب شده است، ادامه داد: «در تلاشیم مشوق‌هایی را برای حضور بیشتر بخش خصوصی در زمینه‌ی احیا و مرمت بناهای تاریخی با همکاری سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان در نظر بگیریم تا از این واگذاری‌ها در جهت اشتغال‌زایی بهره‌ی کافی را ببریم».
وی با اشاره به این‌که باید با تعامل و همکاری بخش خصوصی ظرفیت‌های بالقوه بخش گردشگری را به بالفعل تبدیل کرد، گفت: «در شرایط جنگ اقتصادی باید از سرمایه‌گذاری بخش خصوصی برای احیا بناهای تاریخی و توسعه‌ی کسب و کار استفاده کرد».
مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان کرمان با تاکید بر این‌که بناهای ثبت ملی دارای مالکیت بخش خصوصی، در قالب طرح‌های مشارکتی احیا و بازسازی می‌شوند، گفت:«۵۰ درصد هزینه‌های مرمتی این قبیل بناهای تاریخی توسط میراث فرهنگی پرداخت می‌شود».
وی به انتشار فراخوان واگذاری ۹ بنای تاریخی استان کرمان اشاره و اضافه کرد: «این بناها از طریق مزایده به مدت ۱۲ تا ۱۸ سال به بخش خصوصی واگذار می‌شود».
فعالی در ادامه به امکان واگذاری بخش‌هایی از باغ‌موزه هرندی کرمان به بخش خصوصی اشاره و خاطرنشان کرد: «قسمتهایی از این باغ تاریخی پس از ساماندهی از طریق ماده‌ی ۲۷ قانون به بخش خصوصی واگذار خواهد شد». /پ