مدیرکل میراث‌فرهنگی استان کرمان در جمع خبرنگاران مطرح کرد

هتل بام‌کرمان در انتظار تصمیم تهران / ایجاد پل معلق در حد یک پیشنهاد است

گروه جامعه ـ جدیدترین خبری که از بام‌کرمان آمده این است که معاون عمرانی استاندار کرمان چند روز پیش پیشنهاد ایجاد یک پل معلق در کوه‌ صاحب‌الزمان شهر کرمان (محل اجرای پروژه‌ی تله‌کابین که بخشی از پروژه‌ی ‌بام‌کرمان است) را مطرح کرد. بنا به گفته‌ی مدیرکل میراث‌فرهنگی استان کرمان اما، تصمیم‌گیری نهایی درباره‌ی همه‌ی آنچه که در این محل باید انجام شود، برعهده‌ی شورای عالی میراث‌فرهنگی کشور است که هنوز هم در این‌باره نظری نداده است.

به گزارش فردای‌کرمان، سیدمصطفی آیت‌الهی موسوی، معاون عمرانی استاندار کرمان روز دوشنبه یازدهم آذرماه، در نشست بررسی پروژ‌ه‌های شهری، در بخشی از سخنان خود گفت: «طی بازدیدهایی که از پروژه تله‌کابین و بام کرمان داشتیم، طرح مکملی برای پروژه پیشنهاد دادیم که با احداث یک پل معلق، ارتباط بین تله‌کابین و قلعه شیوشگان؛ که در حال حاضر راه دسترسی به‌غیر از کوهنوردی برای آن فراهم نیست را ایجاد کنیم».

فریدون فعالی، مدیرکل میراث‌فرهنگی استان کرمان اما دو روز بعد، در جمع خبرنگاران، در پاسخ به «فردای‌کرمان» درباره‌ی این پروژه گفت: «ایجاد پل معلق در این محل در حد یک پیشنهاد است. همه‌ی پیشنهادات مربوط به این پروژه باید به شورای عالی میراث‌فرهنگی ارائه و در آنجا درباره‌ی آن تصمیم‌گیری شود».

وی درباره‌ی آخرین وضعیت پروژه‌ی بام‌کرمان که دوست‌داران میراث‌فرهنگی نسبت به آن تردیدهایی دارند نیز توضیح داد. فعالی اظهار کرد: «تله‌کابین از قبل اجرا شده و براساس بررسی که در پرونده‌های این پروژه کردم مجوزهایی که صادر شده تایید می‌کند که این پروژه خارج از حریم آثار میراثی است».

وی با بیان این‌که مسیر پایه‌های تله‌کابین خارج از حرائم منظری میراث‌فرهنگی است و براساس مجوزهایی که از قبل داشتند کار در حال انجام است، افزود: «بحثی که الان میراث دارد مربوط به بالای کوه است که پیشنهاد اجرای پروژه شده است».

وی با انتقاد از برخی اظهارنظرات مبنی بر انفعال میراث‌فرهنگی در این زمینه گفت: «ما بارها در جلسات مختلف بر این موضوع صحه گذاشته‌ایم که هر اقدامی در کوه صاحب‌الزمان قبل از انجام، باید به تایید شورای عالی میراث‌فرهنگی در تهران برسد».

فعالی ادامه داد: «در حال حاضر، نقشه‌های پروژه به تهران ارسال شده و در شورای فنی تهران به این موضوع با حضور سرمایه‌گذاران و مشاوران بررسی و آن زمان تعیین می‌شود که مجوز داده شود یا نه».

مدیرکل میراث‌فرهنگی استان کرمان با بیان این‌که هنوز هیچ تصمیم قطعی در این‌باره گرفته نشده است، تاکید کرد: «میراث‌فرهنگی هنوز درباره‌ی این پروژه اعلام‌نظر نکرده است».

وی در پاسخ به یکی از خبرنگاران درباره‌ی جاده‌ی دسترسی تله‌کابین هم اظهار کرد: «براساس مجوزهایی که در پرونده‌های سازمانی ما هست و بنا به آنچه که معاون میراث‌فرهنگی ما اعلام می‌کند، این جاده هم در حریم میراث‌فرهنگی نبوده است».

فعالی با بیان این‌که درباره‌ی این پروژه نیز میراث‌فرهنگی محکم روی مواضع خود ایستاده و از آن دفاع می‌کند، گفت: «ما بدون تعارف و رودرواسی اقدامات را انجام می‌دهیم».

وی با تاکید بر این‌که همه‌ باید به قوانین پایبند باشیم، اظهار کرد: «اختلاف‌نظر و اختلاف‌سلیقه وجود دارد ولی نظر نهایی درباره‌ی هتل بام‌کرمان را شورای فنی میراث‌فرهنگی در وزارت‌خانه که از افرادی صاحب‌نظر تشکیل شده اعلام می‌کند».

وی در عین‌حال گفت: «در این‌باره دکتر طالبیان معاون میراث‌فرهنگی کشور اعلام کرده‌اند که در بالای کوه، بلندمرتبه‌سازی و برج‌سازی نباید داشته باشیم و باید طرحی همگن و متناسب با طبیعت اجرا شود. این موضع وزارت میراث‌فرهنگی و ماست».

به گزارش فردای‌کرمان، فعالی درباره‌ی پروژه‌ی ساروج‌پارس و دیگر مسائل مربوط به حوزه‌ی تحت مدیریت خود نیز توضیحاتی داد که در اخباری جداگانه در پایگاه خبری فردای‌کرمان در دسترس است. / الف