یادداشت لطیف‌کار

پیشنهاد «یاد ماندگار» به شورای شهر

محمد لطیف‌کار ـ «پس از آن‌که در جریان برگزاری مراسم تشییع پیکر سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی و سردار شهید حسین پورجعفری حدود شصت نفر از عزاداران به خون نشستند و جان خود را از دست دادند، از شورای شهر انتظار می‌‌رفت متناسب با تلخی این رویداد و در خور شان و مرتبه‌ی این عزیزان واکنش شایسته‌ای از خود نشان دهد. و حتی امید می‌رفت به خاطر این رویداد ناگوار نشست عمومی شورای شهر زودتر و به صورت فوق‌العاده برگزار شود، که نشد.

با این وصف، شامگاه دوشنبه که این شورا طبق روال هفتگی خود نشست عمومی داشت، در قبال این رویداد غم‌انگیز، بر موضعگیری مسئولانه و همدلانه‌‌ی خود و شهرداری کرمان در برنامه‌های تشییع و حوادث این روز تاکید کرد.

در این نشست رئیس شورای شهر کرمان گفت: «این افرادی که در مراسم تشییع جان باختند، در حقیقت شهید هستند چرا که خالصانه و داوطلبانه برای تشییع سرباز وطن و کسی که برای این ملت و برای اسلام جان خود را در طبق اخلاص گذاشته بود آمده بودند»

محمد فرشاد افزود: « باید با بنیاد شهید در این‌باره هماهنگ کنیم و کمیسیون‌های فرهنگی و اجتماعی در شورای شهر مسیر مناسبی را برای نام‌گذاری به‌نام جان‌باختگان حادثه‌ی تشییع (شهدای وداع) بررسی و مصوب کنند».

فصد من بیان مکرر اهمیت این رویداد غم‌انگیز نیست، اما حالا که این همدلی از سوی شورا وجود دارد، می‌خواهم خواهش و تاکید کنم شورا به احترام این عزیزان تمام قد بایستد و به نشانه‌ی همدلی با خانواده‌ها و مردم داغدار کرمان، و بلکه کل ایران، یک گام دیگر هم بردارد. نامگذاری خیابانی به نام «شهدای وداع» قطعا اقدام سنجیده‌ای است، اما به نظر من برای ماندگاری نام تک تک این عزیزان کفایت نمی‌کند.

پیشنهاد می‌کنم شورای شهر، ابعاد و محتوای این همدلی را بزرگ‌تر و گسترده ببیند؛ به‌طور مثال، زیبنده‌تر است شورا با همکاری شهرداری، طرح احداث و نصب یک «کتیبه» یا «تندیس» و «المان» شهری را در محدوده‌ی فضای این رویداد مد نظر قرار دهد.

به گمان من، اثر مذکور ‌را می‌توان به نام تمامی جان‌باختگان این واقعه، مزین کرده و به صورت یک فرم کاملا هنری و جذاب طراحی کرد. این بنای نمادین می‌تواند یک یادمان ماندگار و درس‌آموز باشد تا این یادها و نام‌ها همواره در اذهان روزگاران باقی و برقرار بماند».

* برای مطالعه‌ی اظهارات رئیس شورای شهر و شهردار کرمان درباره‌ی مراسم تشییع می‌توانید روی عناوین زیر کلیک کنید: