تشریح برنامه‌های 5 نامزد نهایی پایتخت کتاب ایران؛

بم و رفسنجان به پایتختی کتاب نزدیک شدند

گروه فرهنگ‌وهنر – جلسه‌ی داوری ششمین پایتخت کتاب ایران برای بررسی برنامه‌های پنج نامزد نهایی این‌رویداد در معاونت فرهنگی وزارت ارشاد برگزار شد و روسای ادارت فرهنگ و ارشاد این شهرها به تشریح برنامه‌های خود برای داوران پرداختند.
‌به گزارش فردای کرمان به نقل از مهر سراسری، ابراهیم حیدری مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی‌های فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و دبیر پایتخت کتاب ایران گفت: «جلسه‌ی داوری ششمین پایتخت کتاب ایران برای بررسی برنامه‌های پنج نامزد نهایی این‌رویداد، با حضور محسن جوادی و اعضای شورا در معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد».
وی افزود: «خوشبختانه در این دوره علی‌رغم تنگناهای موجود برنامه‌های خوبی چه از نظر کیفی و چه از نظر کمی به دبیرخانه ارسال شده است و به‌نظرم این نشان می‌دهد همان گونه که وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز عنوان کرده بودند، ایرانی را نمی‌توان از فرهنگ و کتاب جدا کرد».
حیدری با تاکید بر هم‌افزایی نهادهای شهری در برنامه‌های پایتخت کتاب ایران گفت: «شهرهایی که هم‌افزایی نهادهای شهری بالا بوده است، موفق‌تر بوده‌اند و برنامه‌های بهتری برای کسب عنوان پایتخت کتاب ایران ارائه کرده‌اند».
دبیر پایتخت کتاب ایران با اشاره تعداد شهرهای شرکت‌کننده در ششمین جشنواره پایتخت کتاب ایران بیان کرد: «در این دوره پس از انتشار فراخوان، ۱۶۶ شهر برنامه‌های خود را ارسال کردند که از این میان ۳۸ شهر به مرحله‌ی نیمه‌نهایی راه یافتند و پس از بررسی آثار در مرحله‌ی نیمه‌نهایی سرانجام پنج شهر اوز، بم، ری، شیراز و رفسنجان به دور پایانی راه‌یافتند».
در ادامه‌ی این نشست نمایندگان در حضور اعضای شورای سیاست‌گذاری به ارائه‌ی برنامه‌های خود پرداختند.
فروغ هاشمی، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد شهر اوز در این جلسه درباره‌ی کتابخانه‌های تأسیس شده و در حال تأسیس این شهر، برنامه‌های کتابخوانی، استفاده از ظرفیت‌های خیرین در حوزه‌ی کتابخوانی و دیگر اقدامات این شهر در حوزه‌ی ترویج کتابخوانی به صحبت پرداخت.
اعظم جوشایی، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد بم نیز با اشاره به پیشینه‌ی شش‌هزار ساله‌ی این شهر، از فرصت پایتخت شدن این شهر برای بازگشت نخبگان برای ایجاد یک پویش فرهنگی و یاری رساندن به فعالیت‌های فرهنگی این شهر سخن گفت.
ایمان محمدآبادی، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد رفسنجان نیز از اجرای ۳۶ طرح و برنامه، مشارکت ۷۰ نهاد در ترویج کتابخوانی و چهار طرح ویژه برای کتاب و کتابخوانی در شهر رفسنجان سخن گفت.
سیدحسن صفوی، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد ری نیز با معرفی برنامه‌های این شهر به برنامه‌های ملی و بین‌المللی در این شهر مانند بزرگداشت علامه دهخدا، جلال آل‌احمد، شیخ کلینی و ابوفتح رازی، تأسیس کتابخانه‌های جدید در این شهر، توزیع کتاب در مناطق شهری و روستایی، تبلیغات شهری، ایجاد مبلمان شهری با موضوع کتاب و ساخت سردیس کتاب خبر داد.
صابر سهرابی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد استان فارس نیز از استمرار برنامه‌های ترویج کتابخوانی در این شهر، همکاری نهادهای شهری در ترویج فعالیت‌های کتابخوانی، بازسازی قدیمی‌ترین کتابخانه در جنوب ایران، برنامه‌ی باغ کتاب، ایجاد کتابخانه‌ی تخصصی کودک و نوجوان و برنامه‌های ویژه برای مفاخر شهر را تشریح کرد.
داوران پس از گوش دادن به برنامه‌های استان‌ها، به بررسی برنامه‌ها پرداختند و مقرر شد نام شهرهای انتخابی خود را به دبیرخانه ارسال کنند.
در جلسه‌ی داوری ششمین پایتخت کتاب ایران که با حضور محسن جوادی برگزار شد، اشرف بروجردی رئیس کتابخانه ملی، محمد بهشتی عضو شورای سیاست‌گذاری پایتخت کتاب ایران، مهدی جمالی‌نژاد رئیس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور، محمود آموزگار نائیب‌رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران، علی‌رضا مختارپور دبیرکل نهادکتابخانه‌های عمومی کشور، علی‌اصغر سیدآبادی مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، ابراهیم حیدری مدیرکل دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی‌های فرهنگی و دبیر پایتخت کتاب ایران، فریدون عموزاده‌خلیلی عضو شورای سیاست‌گذاری پایتخت کتاب ایران و فریبرز خسروی رئیس انجمن کتابداری و اطلاع‌رسانی ایران حضور داشتند. /پ

*عکس تزئینی است

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید