یادداشت محمد لطیف‌کار

عکاسی را با ترس و دلهره تجربه کردم!

محمد لطیف‌کار ـ مظفر طاهری که در کرمان به عکاس‌باشی شهره است می‌گوید در سال پنجاه وهفت، در جریان انقلاب اسلامی، در تظاهرات‌ها و راهپیمایی‌هایی که برپا می‌شد، دوربین به دست حاضر بودم و برای ثبت این رویداد تاریخی زحمت زیادی کشیدم. در آن زمان فقط بیست سال داشتم و تازه عکاسی را شروع کرده بودم. اولین عکسی را که از انقلاب گرفتم شروع تظاهرات در کرمان بود، و در نهایت ترس و دلهره این ‌کار را انجام دادم. پس از آن منتظر بودم که هر لحظه در خانه‌مان را بزنند و مرا جلب کنند، ولی وقتی‌ که خبری نشد دلیر شدم و بقیه‌ی تظاهرات‌ها را هم رفتم.
عکاس‌باشی کرمان در گفت‌‌وگویی که روز گذشته با او داشتم با اشاره به این‌که هیچ‌گاه بابت تلاشی که کردم به دنبال منافع مادی نبودم، به‌طور ضمنی از این‌که قدر کارهایش هم آن‌طور که شایسته بودند، دانسته نشد گلایه کرد، و گفت: شاید خیلی جالب باشد، چهل و یک‌سال از عمر انقلاب می‌گذرد و این مصاحبه اولین مصاحبه‌ای است که در رابطه با عکس‌های انقلاب با من می‌شود، حتی تا آن‌جا که در خاطرم است، در زمانی که من نمایشگاهی از عکس‌های انقلاب را در موزه هنرهای معاصر صنعتی کرمان برگزار کردم تنها یک مصاحبه‌ی چند دقیقه‌ای توسط تلویزیون شبکه کرمان با من شد که نمی‌دانم چقدر از آن پخش شد!
از گلایه‌ها که بگذرم آقای طاهری که چند سالی است پایتخت‌نشین شده و شنیده‌های اخیر ما حاکی از بیماری او بود، در این مصاحبه خبرهای خوبی هم داد. از جمله این‌که گفت: «به لطف خداوند متعال رو به بهبودی هستم و حالم خوب است … و آخرین نکته که شاید کمی هم خود بزرگ‌‌بینی باشد این‌که در اسفندماه پارسال گواهی درجه یک هنری که معادل دکترای هنر است، از طرف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به من اعطا شد».
این مصاحبه‌ی خواندنی را به زودی در «استقامت» و « فردای کرمان» منتشر می‌کنیم. ناگفته‌ها و حرف‌های تازه‌ی این هنرمند و استاد عکاسی، حتما برای علاقه‌مندان به عکاسی و تاریخ فرهنگ وهنر استان کرمان جذاب است.
* عکسی که ملاحظه می‌کنید آقای طاهری عزیز برایم ارسال کرد. حتما پشت هر کدام داستانی و احساسی نهفته است. با این‌حال در این‌جا صرفا به نام عکاس و سالی که این عکس گرفته شده، اشاره کرده است. /پ

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید