مدیر کل امور بانوان و خانواده استانداری کرمان:

تدوین دایره‌المعارف زنان فرهیختۀ استان را در برنامه داریم

گروه جامعه – مدیر کل امور بانوان و خانواده استانداری کرمان از تدوین سند ارتقاء وضعیت زنان و خانواده‌ی استان خبر داد و گفت: «در این سند آسیب‌های حوزه‌ی زنان و خانواده استان و نیز راهکارهای آن مورد بررسی قرار گرفته است».
به گزارش خبرنگار فردای کرمان، فاطمه‌السادات حسینی در کارگروه اجتماعی و فرهنگی استان با اشاره به انعقاد تفاهم‌نامه بین استانداری کرمان و معاون رئیس‌جمهور در حوزه‌ی زنان و خانواده، بیان کرد: «بر اساس این تفاهم‌نامه که در سال ۹۷ منعقد شد، یک سند ارتقاء وضعیت زنان و خانواده‌ی استان تدوین و در زیر کارگروه تصویب شده است».
وی توضیح داد: «این سند باید در کارگروه اجتماعی و فرهنگی استان تایید شود تا در شورای برنامه و بودجه که اسفند ماه با حضور دکتر ابتکار برگزار می‌شود، مصوب شود و برای آن اعتبار دریافت کنیم».
مدیر کل امور بانوان و خانواده استانداری کرمان افزود: «سند ارتقاء وضعیت زنان و خانواده‌ی استان در سایر استان‌ها تصویب شده اما در کرمان به دلیل اتفاقاتی که رخ داد به تاخیرافتاد».
وی خاطرنشان کرد: «پژوهش این سند مطابق اسناد بالادستی ازجمله سند چشم‌انداز نظام و سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری، سند آمایش سرزمین و آمار رسمی کشوری، ماده‌ی ۱۰۱ قانون توسعه کشور و پژوهش‌های میدانی در استان انجام شده و مهم‌ترین هدف آن شناسایی وضعیت موجود زنان و خانواده برای رسیدن به وضعیت مطلوب بر مبنای اطلاعات پایه‌ی مستندی که وجود دارد، است».
حسینی، ارزیابی وضع موجود بر اساس مقایسه‌ی داده‌ها با میانگین کشوری از لحاظ تفکیک جنسیتی، فهرست‌بندی مشکلات و فرصت‌های مهم و مسائل فعلی حوزه‌ی زنان و خانواده، تجزیه و تحلیل علت‌های اصلی مسائل و خلاءهایی که در استان کرمان از نظر آسیب‌ها وجود دارد، اولویت‌بندی مسائل و ترسیم وضعیت مطلوب آینده برای استان، نتایج مورد انتظار از توسعه برای حل مسائل با استفاده از زبان تغییر و برنامه‌ریزی عملیاتی مکان‌محور برای بهبود وضعیت زنان با توجه به وضعیت جغرافیایی که در هر شهرستان وجود دارد و ارائه‌ی طرح پایش و ارزیابی را از دیگر اهداف سند ارتقاء وضعیت زنان و خانواده‌ی استان کرمان بیان کرد.
وی از تدوین این سند در هفت فصل خبر داد و یادآور شد: «۱۷ آسیبی که در حوزه‌ی زنان و خانواده در ۲۳ شهرستان وجود داشته مورد بررسی قرار گرفته و از این موارد، چهار آسیب فراوانی بیشتری داشتند که به عنوان محور برنامه‌ها و طرح‌ها قرار گرفتند».
مدیر کل امور بانوان و خانواده استانداری کرمان گفت: «آسیب طلاق با میزان فراوانی ۱۹، اعتیاد با میزان فراوانی ۱۸، بحث بیکاری با میزان فراوانی ۱۱ و بحث خودکشی با فراوانی ۹، آسیب‌هایی هستند که شناسایی و بررسی شده‌اند».
وی توضیح داد: «عوامل هر یک از این آسیب‌ها بررسی، و راهکارها و طرح‌هایی برای این آسیب‌ها ارائه شده که به عنوان مثال برای طلاق با رویکرد این‌که این پدیده در بازه‌ی زمانی مشخصی در استان کاهش پیدا کند دو دستاورد آموزش زوجین و جوانان درباره‌ی مهارت‌های زندگی و آگاهی خانواده‌ها در مورد ازدواج فرزندان تعیین شده است».
حسینی با بیان این‌که از سال ۹۶ بحث‌های ما بیشتر بر خانواده و آموزش متمرکز شده، گفت: «در بحث اعتیاد نیز دستاوردی که در بازه‌ی زمانی مشخص شده برای آن تعریف شده این است که جوانان و خانواده‌ها آگاهی لازم را از طریق آموزش‌ها برای پیشگیری از اعتیاد فراگیرند».
وی از راه‌اندازی سامانه‌ی سمابانو در محور بیکاری خبر داد و یادآور شد: «با توجه به انجمن‌هایی که در حوزه‌ی مشاغل بانوان ساماندهی کردیم و جلسات متعددی که برای رفع موانع آن‌ها برگزار شده و همچنین در زمینه‌ی دختران تحصیل‌کرده، مرکز رشد و کسب‌وکار را در حوزه‌ی فناوری پیشنهاد دادیم که کار شروع شده اما برای توسعه و تکمیل آن و فعالیت بیشتر دختران تحصیل‌کرده و فارغ‌التحصیلان دانشگاهی نیاز به اعتبارات بیشتری است».
مدیر کل امور بانوان و خانواده استانداری کرمان همچنین خواستار موافقت کارگروه اجتماعی و فرهنگی برای تدوین دایره‌المعارف زنان فرهیخته‌ی استان شد و بیان کرد: «پژوهش درباره‌ی زنان فرهیخته‌ی استان هم از حیث علمی، زنانی که توانمند هستند و هم از حیث فرهنگی، اجتماعی و کارآفرینی، یکی از موضوعاتی است که در زیرکارگروه مصوب کردیم، زیرا یک خلاء جدی درخصوص معرفی زنان توانمند داریم».
وی ادامه داد: «بعد از انقلاب یک کار پژوهشی جامعی که بتواند منبعی برای مطالعه‌ی پژوهشی در حوزه‌ی زنان و خانواده باشد نداشتیم و باید یک سند و شناسنامه‌ی مکتوب و مصور از ظرفیت‌هایی که زنان توانمند در استان دارند به آیندگان معرفی کنیم و همچنین بانوانی که الگوی عملی در ابعاد مختلف هستند را به نسل جوان معرفی کنیم زیرا نهادینه‌سازی و الگوسازی این سند می‌تواند هم به بانوان و هم به خانواده کمک کند».
حسینی با اشاره به برگزاری جلسات متعدد برای تدوین این دایره‌المعارف، توضیح داد: «مقدمات اولیه‌ی این کار فراهم شده و نیازمند حدود ۶۳ میلیون اعتبار برای انجام این کار هستیم». /پ

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید