توضیحات معاون استاندار قم دربارۀ کلیپ سفر اتباع خارجی به قم؛

تعدادی شهروند هندی در قم در قرنطینۀ خانگی هستند

گروه جامعه ـ معاون سیاسی امنیتی استاندار قم، درباره‌ی کلیپی که سفر اتباع پاکستانی به قم را نشان می‌دهد و در فضای مجازی در حال دست به دست شدن است توضیحاتی داد و گفت که تعداد زیادی از خارجی‌هایی که در قم بودند همان روزهای اول شیوع کرونا به کشورشان برگردانده شدند، برخی دیگر را تا دیروز پنجم فروردین برگردانده‌اند. تعدادی از هندی‌ها هم که هنوز در قم هستند در قرنطینه‌ی خانگی به‌سر می‌برند.

به گزارش فردای‌کرمان، به نقل از ایسنا قم، بیژن سلیمان‌پور، روز چهارشنبه ۶ فروردین‌ماه  در این‌باره اظهار کرد: «قم شهری توریستی و علمی است و قطعا حضور اتباع خارجی در قم در طول سال انجام می‌شود، ولی در شرایط کرونایی تمهیدات ویژه‌ای در این زمینه در نظر گرفته شده است».

وی افزود: «در دوران شیوع کرونا ساماندهی افراد و اتباع خارجی در دستور کار مدیریت استان بود و اقدامات جدی و مؤثری از طریق سفارت‌ها و وزارت امور خارجه انجام شد و به نتایج خوبی نیز دست‌یافتیم. در هفته‌ی نخست، بخش زیادی از اتباع خارجی در استان اسکان یافتند و به کشورهای خودشان برگشت داده شدند و از استان خارج شدند، آخرین گروهی که اسکان‌یافته بودند نیز برگشت داده‌ایم و از استان قم خارج شدند».

وی با بیان اینکه آخرین گروهی که بسیار مورد توجه بود اتباع پاکستانی بودند که آن‌ها با هماهنگی بهتری نسبت به هندی‌ها از مرز ایران خارج شدند، اظهار کرد: «در این بین فقط اتباع هندی در حدود یک‌هزار و ۱۲۳ نفر در قم حضور داشتند که قبل از شیوع کرونا به قم آمده و عمدتا زائر بودند. این زائران را در پنج مرحله در تاریخ‌های ۲۰، ۲۲، ۲۴، ۲۸ اسفند ۹۸ و پنجم فروردین ۹۹ شامل ۵۳۶ نفر بر اساس موازین بین‌المللی و پروتکل‌های سیاست خارجی و حفظ حرمت و کرامت  این افراد خارج کردیم. هدف اصلی این بود که روند مدیریت درمان و پیشگیری از کرونا به دلیل حضور این افراد مخدوش نشود و این حقی است که همه کشورها دارند که پس از وقوع حوادث و بحران‌های زیستی و طبیعی بلافاصله در رابطه با ساماندهی اتباع خارجی کار می‌کنند و ما نیز بلافاصله این کار را انجام دادیم».

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار قم در مورد زائران هندی باقی‌مانده در قم گفت: «بقیه‌ی هندی‌هایی که در قم حضور دارند از یک هفته قبل ساماندهی شدند و افرادی که در سطح شهر و ۲۷ نقطه پراکنده بودند در چهار نقطه اسکان دادیم و تحت کنترل و مراقبت کامل هستند و به شکل قرنطینه خانگی به سر می‌برند». / الف

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید