یادداشت لطیف‌کار

چیدمان ناآزموده در میدان گنجعلیخان

 فردای‌کرمان ـ محمد لطیف‌کار: برای انجام کاری به میدان گنجعلیخان رفته بودم. تعداد زیادی اثر حجمی موسوم به تخم‌مرغ‌های نوروزی در حاشیه‌ و مرکز میدان، نظرم را جلب کرد. در نگاه اول، قدری شوکه شدم. اما انگار شهرداری کرمان، به تعجب امثال بنده پیشاپیش فکر کرده باشد، روی یک بنر نسبتا بزرگ محترمانه نوشته بود:«به‌منظور پیشگیری از شیوع ویروس کرونا و خلوت کردن شهر در آستانه نوروز امسال، شهرداری کرمان اکران بسیاری از طرح‌های نوروزی خود را لغو و به زمان دیگری موکول کرد. تخم‌مرغ‌های نوروزی که پیشتر توسط هنرمندان برای عید آماده شده بودند، اکنون برای شما شهروندان محترم به نمایش درآمده‌اند».

حالا که کل داستان معلوم شد، می‌خواهم به یکی دو نکته در این باب اشاره کنم. اول این‌که از قدیم گفته‌اند هرچیز به جای خویش نیکوست. در واقع اگر یک اثری یا سخنی قرار است به چشم و دل ما خوش بنشیند، بهتر است قاعده‌ی زمان و مکان مطلوب را مد نظر قرار دهیم. به صرف این‌که توضیح دهیم که به‌خاطر یک شرایط ویژه ناچار شدیم بی‌قاعده رفتار کنیم، مسئله منتفی نمی‌شود.

نکته‌ی دیگر، به نظر می‌رسد برای نوع انتخاب، تعداد و نحوه‌ی چیدمان این آثار در ترکیب کلی با فضای این میدان تاریخی، تمهیدات و دقت لازم صورت نگرفته است.

ای‌کاش شهرداری محترم در مورد مهم‌ترین مرکز توریستی کرمان، آسان‌گیری نمی‌کرد. به مثابه نمایشگاه‌های هنری دراین‌گونه مواقع از نظرات نخبگان هنرگردان، کیوریتورها و یا متخصصان چیدمان هنری، بهره می‌برد. و به عبارتی به کسی یا مرجعی ماموریت می‌داد تا بر این‌گونه فعالیت‌های شهرداری نظارت هنری داشته باشد، و در هر مورد هم، امضای خود را پای کار بگذارد و دست‌کم مسئولیت این‌‌ رویدادهای هنری را با نشان مشخصی بپذیرد.

و کلام آخر این‌که، تا آن‌جا که اطلاع دارم هرسال نمونه‌ی این آثار در ‍بوستان‌های شهر نصب می‌شده؛ بنابراین حالا هم بهتر نبود در این بی‌زمانی نمایش آثار، دست به ریسک بیشتری نزنیم و یک چیدمان نا‌آزموده را در مهمترین فضا و ترکیب‌بندی معماری شهر کرمان، یعنی میدان گنجعلخان، تجربه نکنیم؟!

*عکس‌ها را روزهای دوشنبه و سه‌شنبه گرفته‌ام. / الف

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید