مدیر کل میراث فرهنگی استان کرمان خبر داد

آغاز مرمت تزئینات ایوان جنوبی کاروانسرای گنجعلیخان

گروه جامعه – مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان کرمان از آغاز عملیات مرمت تزئینات ایوان جنوبی و دالان ورودی کاروانسرای گنجعلیخان کرمان خبر داد.
به گزارش فردای کرمان به نقل از روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان کرمان، غلامرضا فرخی با بیان این‌که بازسازی مقرنس سر در ورودی کاروانسرای گنجعلیخان و مرمت تزئینات ایوان غربی بنای مذکور در سال گذشته پایان یافته است، گفت: «در ادامه‌ی طرح مرمتی این بنا، مرمت تزئینات ایوان جنوبی و دالان ورودی کاروانسرای گنجعلیخان آغاز شده است».
وی با بیان این‌که در دالان ورودی این کاروانسرا مقرنسی وجود دارد که پوشیده از تزئینات رایج دوران صفوی است، بیان کرد: «این مقرنس در دو قطار و دهانه‌ی آن به اندازه‌ی عرض دالان از جنس گچ و کاشی معرق ساخته شده است».
فرخی با اشاره به این‌که بخش‌های تخت مقرنس از جنس کاشی (به شیوه‌ی معرق) و سایر آلات مقرنس با گچ‌بری‌هایی با عمق بسیار کم و رنگ‌آمیزی شده پوشانده شده است، خاطرنشان کرد: «تکنیک اجرایی این گچ‌بری‌ها به صورت برش کم‌عمق گچ به همراه خط‌اندازی جزئیات (به صورت خط مویی) است که طی این فاز از عملیات مرمتی مورد پاک‌سازی، خواناسازی و مرمت علمی قرار خواهد گرفت».