مدیر مرکز اسناد و کتابخانه جنوب شرق کشور:

مرکز اسناد سندهای تاریخی و باارزش را خریداری می‌کند

گروه جامعه – مدیر مرکز اسناد و کتابخانه جنوب‌شرق کشور گفت: «اشخاص می‌توانند اسنادی را که در اختیار دارند به این مرکز انتقال داده تا بر اساس استانداردهای جهانی و به نام خودشان نگهداری شوند».
به گزارش فردای کرمان به نقل از تسنیم، معصومه رفیع‌‌پور با بیان این‌که سازمان اسناد ملی متولی حفظ و نگهداری و حافظ اسناد و هویت ملی و فرهنگی است، اظهار کرد: «مرکز اسناد جمع‌آوری اسناد ملی از اشخاص حقیقی و حقوقی را برعهده دارد».
وی با اشاره به این‌که بخشی از این میراث مکتوب و اسناد ملی در دستگاه‌های دولتی ما وجود دارند گفت: «با اعلام مدیران این دستگاه‌ها این اسناد از طریق کارشناسان مرکز اسناد بررسی و کارشناسی می‌شوند».
مدیر مرکز اسناد و کتابخانه جنوب شرق کشور با بیان این‌که اسناد ارزشمند ادارات دولتی که هویت ملی محسوب می‌شوند نگهداری شده و اسنادی که فاقد ارزش باشند امحاء می‌شوند بیان کرد: «امحاء اسناد ملی طبق ضوابط قانونی توسط سازمان‌ها، ارگان‌ها و اشخاص ممنوع و غیرقانونی است و حتما باید با نظر و توسط کارشناسان این مرکز انجام شود».
وی با بیان این‌که اسناد ملی گنجینه‌ی تاریخی است که برای تمام اعصار باید حفظ شود و مسئولان باید ارزش‌گذاری و نگهداری اسناد زیرمجموعه‌ی خود را در اولویت قرار دهند، افزود: «دستگاه‌های دولتی حق امحاء حتی یک برگ از این اسناد را ندارند».
رفیع‌‌پور با اشاره به این‌که کتاب‌های خطی و سنگی، نقشه‌ها، اسناد مختلفی چون سند ازدواج و طلاق و یا احکام حکومتی و نقشه‌های قالی به ویژه در کرمان از جمله اسناد و میراث مکتوبی است که در اختیار اشخاص است افزود: «اشخاص می‌توانند اسنادی را که در اختیار دارند به این مرکز انتقال داده تا بر اساس استانداردهای جهانی و به نام خودشان نگهداری شوند».
وی با بیان این‌که بیشتر اسناد تاریخی که در اختیار اشخاص است در صندوقچه‌ها نگهداری می‌شود و شرایط نگهداری مطلوبی ندارند، گفت: «اشخاص می‌توانند این اسناد را به این مرکز هدیه داده و همچنین کسانی که تمایل به فروش داشته باشند اسناد آن‌ها توسط کارشناسان ارزش‌گذاری و خریداری می‌شود». /پ