معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کرمان مطرح کرد

عملکرد پایین میراث‌فرهنگی در واگذاری‌ پروژه‌ها به بخش‌ خصوصی

گروه جامعه – معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کرمان گفت: «۳۱ پروژه‌ی دستگاه‌های اجرایی استان کرمان هنوز اقدامی برای واگذاری آن‌ها صورت نگرفته که ۱۴ مورد آن مربوط به حوزه‌ی میراث فرهنگی است».
به گزارش فردای کرمان به نقل از روابط عمومی استانداری کرمان، سیدمصطفی آیت‌اللهی‌موسوی در جلسه‌ی بررسی نحوه‌ی عملکرد دستگاه‌های اجرایی استان در واگذاری پروژه‌های تعیین شده به بخش خصوصی و تعاونی‌ها با استناد به مصوبه‌ی شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان، اظهار کرد: «در نخستین جلسه‌ی شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان در سال جاری به دستور استاندار کرمان مقرر شد تا در کارگروهی به ریاست معاون عمرانی استانداری، درباره‌ی علت عدم انجام تعهدات ادارات در رابطه با واگذاری پروژه‌ها بررسی‌های لازم صورت گیرد».
وی ادامه داد: «از مجموع ۱۰ دستگاه اجرایی تعیین شده، ۹ دستگاه اجرایی شرایط تحقق بند ۲ تبصره ۱۹ قانون بودجه ۹۷ کل کشور را فراهم کرده‌اند و تنها اداره کل میراث فرهنگی اقدام شایسته‌ای در این زمینه انجام نداده است».
آیت‌اللهی‌موسوی مجموع پروژه‌های مشمول واگذاری ادارات استان در سال گذشته را که مورد تصویب شواری توسعه و برنامه‌ریزی قرار گرفته‌اند، ۸۹ مورد اعلام کرد و افزود: «مبلغ اعتبار کل این پروژه‌ها ۱۵۸٫۹ میلیارد تومان است که ۴۲ پروژه گزارش تصمیم آن‌ها تهیه شده است».
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کرمان با بیان این‌که در مجموع واگذاری ۵۸ پروژه به سرمایه‌گذار و یا مشارکتی انجام شده است، اظهار کرد: «در مورد واگذاری ۳۱ پروژه‌ی دستگاه‌های اجرایی استان هنوز اقدامی صورت نگرفته که ۱۴ مورد آن مربوط به اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گرشگری است».
آیت‌اللهی‌موسوی با اشاره به مواد قانونی برخورد دستگاه‌های نظارتی براساس تبصره ۱۹ قانون بودجه ۹۷، گفت: «انتظار داریم که دیوان محاسبات و سایر دستگاه‌های نظارتی در این زمینه اقدام قانونی لازم را به عمل آورند».
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کرمان پیشنهاد داد تا کارگروهی ذیل شواری توسعه و برنامه‌ریزی استان متولی نظارت بر عملکرد دستگاه‌ها باشد.

دستگاه‌ها علاقه‌ای به واگذاری پروژه‌ها ندارند
حاتمی، معاون سازمان مدیریت و برنامه استان کرمان نیز در این جلسه با اشاره به وضعیت پروژه‌های اعلام شده برای انجام فرآیندهای قانونی در راستای واگذاری به بخش خصوصی گفت: «اداره کل میراث فرهنگی کرمان ۱۴ پروژه‌ی قابل واگذاری در سال ۹۷ داشته که متاسفانه در این راستا اقدامی صورت نداده‌اند».
وی بیان کرد: «اداره کل ورزش و جوانان استان کرمان نیز ۱۷ پروژه را باید واگذار می‌کرده که ۷ مورد آن انجام شده است».
حاتمی به بیش از ۴۰۰ پروژه‌ی نیمه تمام در استان اشاره کرد و ادامه داد: «دستگاه‌ها عمدتا علاقه‌ای به واگذاری این پروژه ندارند».
معاون سازمان مدیریت و برنامه کرمان همچنین از تهیه‌ی لیست پروژه‌های قابل واگذاری در سال ۹۸ ادارات استان و اعلام به دستگاه‌ها خبر داد و گفت: «به دستگاه‌ها اعلام کرده‌ایم که دلایل خود را برای واگذاری و یا عدم واگذاری پروژه‌های نیمه‌تمام خود به بخش خصوصی، ارائه دهند». /پ