پورابراهیمی:

نواقص قانون مالیات بر ارزش افزوده به تولید ضرر می‌زند

گروه اقتصاد – رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان این‌که قانون بر مالیات بر ارزش افزوده به دلیل نقص محتوا و اجرایی که دارد به جای مصرف به تولید اصابت خواهد کرد که مورد نظر ما نیست گفت: «برای تدوین و اصلاح این بندها با دستگاه‌های دولتی و همچنین بخش خصوصی مشورت شده است».
به گزارش فردای کرمان به نقل از خبرگزاری خانه ملت، محمدرضا پورابراهیمی در مراسم معارفه‌ی رئیس جدید سازمان امور مالیاتی که در محل وزارت اقتصاد برگزار شد اظهار کرد: «قانون بر مالیات بر ارزش افزوده به دلیل نقص محتوا و اجرایی که دارد به جای مصرف به تولید اصابت خواهد کرد که موردنظر ما نیست و برای تدوین و اصلاح این بندها با دستگاه‌های دولتی و همچنین بخش خصوصی مشورت شده است».
وی از برطرف شدن ایرادات شورای نگهبان بر طرح صندوق‌های مکانیزه فروش خبر داد و درباره‌ی طرح نظام جامع مالیاتی بیان کرد: «هدف این طرح مالیات‌ستانی هوشمندانه به جای مالیات سنتی است؛ در این راستا بانک‌های اطلاعاتی زیادی ایجاد شده که شرط عملیاتی شدن آن اتصال لینک‌های اطلاعاتی سازمان‌های مختلف است».
نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی همچنین با بیان این‌که طرح جامع مالیاتی به پرداخت الکترونیک مالیات محدود شده است درباره‌ی فرارهای مالیاتی اظهار کرد: «برای جلوگیری از فرارهای مالیاتی با مقاومت بخشی از بدنه‌ی مالیاتی در برابر سیستم‌محوری به جای فردمحوری روبه‌رو هستیم؛ در حالی که ممیزمحوری و حذف علی‌الرأس از اهداف طرح جامع مالیاتی بود. البته این مقاومت تنها در برخی از سطوح کارشناسی انجام می‌شود و در سطوح بالاتر مخالفتی وجود ندارد».
پورابراهیمی از تصویب کلیات طرح مالیات بر عایدی مسکن نیز خبر داد و افزود: «در صورتی که جزئیات طرح تصویب شود این قانون بلافاصله ابلاغ خواهد شد».
وی همچنین با بیان این‌که یکی از پایه‌های مهم مالیاتی طرح مالیات بر عایدی سرمایه است، گفت: «اگر سازمان امور مالیاتی طرح مالیات بر عایدی سرمایه را به دست ما برساند می‌توانیم آن را به همراه طرح مالیات بر عایدی مسکن بررسی و قبل از پایان این دوره مجلس نهایی کنیم». /پ