معاون اداره کل ارشاد کرمان:

روستای ده‌زیار از خاستگاه‌های تعزیه کشور است

گروه فرهنگ و هنر – معاون اداره کل فرهنگ و ارشاد استان کرمان گفت: «تعزیه هم از دید ما و هم از دید جامعه‌ی مذهبی و متدین یک آیین و هنر مردمی محسوب می‌شود و تاکید ما هم بر این است که این آیین همچنان مردمی باقی بماند».
به گزارش فردای کرمان به نقل از تسنیم، وحید محمدی در نشست خبری نخستین سوگواره ملی تعزیه روستای ده‌زیار با اشاره به جایگاه معنوی، مذهبی و اجتماعی تعزیه اظهار کرد: «تعزیه، آیینی مذهبی است و به نوعی عزاداری سنتی محسوب می‌شود».
وی با بیان این‌که استان کرمان جزو چند استانی است که در هنر تعزیه در ایران جایگاه ممتازی دارد و هنرمندان زیادی در استان در این حوزه فعال هستند افزود: «استان کرمان از باب نسخه‌شناسی و سابقه‌‌ی تاریخی نیز دارای جایگاه ویژه‌ای در کشور است».
معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان با اشاره به این‌که روستای ده‌زیار از جمله خاستگاه‌های تعزیه در استان و کشور محسوب می‌شود گفت: «گروه تعزیه‌ای که در این روستا به اجرای مراسم می‌پردازد سال‌هاست که این کار را دنبال کرده و این آیین در این روستا و در میان مردم آن جایگاه ویژه‌ای دارد».
وی خاطرنشان کرد: «تعزیه هم از دید ما و هم از دید جامعه‌ی مذهبی و متدین یک آیین و هنر مردمی محسوب می‌شود و تاکید ما هم بر این است که این آیین همچنان مردمی باقی بماند».
محمدی بیان کرد: «تا به امروز عده‌ای عاشقانه در این مسیر تلاش کرده و کار کردند تا این آیین مذهبی زنده نگه داشته شود و اجرا و برگزاری این مراسم جزئی از اعتقادات مذهبی آن‌ها محسوب می‌شود».
وی با بیان این‌که استان کرمان جایگاه و ظرفیت خوبی در حوزه‌ی تعزیه دارد و باید به این مسئله در استان به طور جدی پرداخته شود گفت: «یکی از این ظرفیت‌ها، ظرفیت بالای تعزیه در روستای ده‌زیار است».
معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان با اشاره به این‌که مردم روستای ده‌زیار هر ساله با شور و شعور خاصی این آیین را برگزار می‌کنند بیان کرد: «مردم این خطه به این برنامه‌ی معنوی نگاه ویژه‌ای دارند و سالانه با عشق، پذیرای مهمانان زیادی از سراسر استان و کشور هستند».
وی با بیان این‌که به واسطه‌ی وجود چنین ظرفیت‌هایی است که تاکید ما بر مردمی برگزار شدن این مراسم و آیین سنتی، معنوی و مذهبی است گفت: «ما هم وظیفه‌ی خود می‌دانیم که در راستای آموزش، اطلاع‌رسانی و معرفی این مراسم تلاش کنیم».
محمدی با اشاره به آسیب‌هایی که متوجه این آیین و هنر مذهبی و سنتی است بیان کرد: «تلاش ما بر این است تا در این زمینه ورود کرده و کمک کنیم تحریفات این آیین به حداقل برسد و البته اصل کار برگزاری مراسم مردمی است و کار ما در این حوزه نظارت و حمایت است».
وی با اشاره به این‌که حمایت از گروه‌های تعزیه، گرامیداشت پدید‌آورندگان آثار آیینی مذهبی و بستر‌سازی در جهت رشد و تعالی هنر فاخر و معنوی تعزیه با ایجاد وفاق و همدلی از اهداف برگزاری سوگواره‌ی تعزیه ده‌زیار کرمان است افزود: «استقبال بسیار خوبی از سوگواره‌ی تعزیه ده زیار در شش دوره‌ی قبل شده و روستای ده‌زیار کرمان با برگزاری سوگواره‌های تخصصی تعزیه در راستای ارتقای سطح تعزیه و ترویج این هنر آیینی بسیار اثرگذار است».
محمدی با اشاره به افتتاح نخستین سوگواره‌ی ملی تعزیه روستای ده‌زیار در روز ۲۲ خرداد، گفت: «در حاشیه‌ی برگزاری این سوگواره کارگاه‌ها آموزشی نیز با حضور اساتید مطرح کشوری تعزیه در راستای ارتقای سطح کیفی تعزیه استان برگزار می‌شود».