مدیرکل میراث فرهنگی استان کرمان:

۶۰ درصد اشتغال بوم‌گردی‌ها متعلق به زنان است

گروه جامعه – مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان از اشتغا‌لزایی ۵۵۰ نفر در مشاغل مرتبط با صنعت گردشگری این استان در سال ۱۳۹۷ خبر داد.
به گزارش فردای کرمان به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان، غلامرضا فرخی با بیان این‌که صنعت گردشگری در ایجاد اشتغال مستقیم و غیرمستقیم دارای قابلیت بالایی است، اظهار کرد: «خوشبختانه در این صنعت با کمترین سرمایه‌گذاری می‌توان شغل‌های مختلفی را ایجاد کرد».
وی با اشاره به این‌که مدیریت کارآمد، نیروی کار آموزش دیده، سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌ها و فرهنگ‌سازی عمومی لازمه‌ی اشتغال‌زایی در صنعت گردشگری است، افزود: «با توجه به داشته‌های منحصر بفرد کشور در زمینه‌ی آثار تاریخی، فرهنگی و طبیعی، رسیدن به اشتغال بالا در صنعت گردشگری دور از انتظار نیست و باید در این خصوص از کشورهایی که در این صنعت رشد چشمگیری داشته‌اند الگوبرداری مناسبی کرد».
وی با تاکید بر این‌که در سال ۹۷ تعداد افرادی که در مشاغل حوزه‌ی گردشگری مشغول به فعالیت شده‌اند، ۵۵۰ نفر بوده است، بیان کرد: «در حال حاضر این استان دارای ۳۶ هتل و هتل آپارتمان، ۳۱ مهمانپذیر، ۱۴۳ دفتر خدمات مسافرتی، ۱۳۵ واحد بین راهی، ۴۰ مجتمع گردشگری، شش اقامتگاه سنتی، سه پانسیون و ۳۹۸ راهنمای تور است».
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان از راه‌اندازی ۱۲۶ اقامتگاه بوم‌گردی در سال ۹۷ خبر داد و گفت: «این اقامتگاه‌ها زمینه‌ی اشتغال مستقیم ۳۸۰ نفر را مهیا ساخته‌اند که ۶۰ درصد این اشتغال متعلق به زنان است».
فرخی خاطرنشان کرد: «باید با همکاری بخش خصوصی زمینه‌ی آماده‌سازی زیرساخت‌های اقامتی و تبلیغاتی را بیش از گذشته فراهم آوریم». /پ