استاندار کرمان در شورای اداری مطرح کرد

بیکاری اصلی‌ترین علت آسیب‌های اجتماعی است

گروه جامعه – استاندار کرمان گفت: «در استانی که درآمد خالص یک واحد صنعتی پنج هزار میلیارد تومان و شش برابر کل اعتبارات عمرانی استان است و فروش محصولات کشاورزی ۲۰ هزار میلیارد تومان در سال است، چرا باید مشکل بیکاری وجود داشته باشد».
به گزارش فردای کرمان به نقل از روابط عمومی استانداری کرمان، محمدجواد فدایی در شورای اداری استان کرمان با حضور معاون وزیر کشور و رئیس سازمان امور اجتماعی کشور، بیکاری را از دلایل اصلی بروز آسیب‌های اجتماعی در جامعه برشمرد و اظهار کرد: «ایجاد اشتغال باید مسئولیت مشترک تمامی دستگاه‌ها باشد».
وی افزود: «در مواردی مانند حاشیه‌نشینی، کاهش ازدواج و افزایش طلاق علت‌هایی از جمله بیکاری وجود دارد که این موضوع به عنوان یکی از اصلی‌ترین علت‌های ایجاد آسیب‌های اجتماعی به شمار می‌رود».
فدایی با اشاره به این‌که پویا کردن و بهبود سیستم اداری برای کمک به حل مشکلات مردم یکی از اولویت‌های استان کرمان به شمار می‌رود، ادامه داد: «یکی از موضوعات موجود در کشور و استان کرمان، آسیب‌های اجتماعی است که برای حل، رفع و پیشگیری از آن‌ها فعالیت‌هایی در سطوح کشور و استان دنبال می‌شود و در سال‌های اخیر نیز کارهای خوبی در این زمینه انجام شده است».
وی با بیان این‌که تشکیل دفاتر تسهیل‌گری نقش موثری در رفع و کاهش آسیب‌های اجتماعی داشته است، بیان کرد: «در بسیاری از امور از جمله در این موضوع به جای آن‌که به علت بپردازیم با معلول مقابله و مبارزه می‌کنیم، آسیب‌های اجتماعی معلول یک یا چند علت است ضمن آن‌که باید با معلول‌ها برخورد کنیم اما باید به علت‌ها به شکلی ویژه پرداخت و آن‌ها را رفع کرد».
استاندار کرمان خاطرنشان کرد: «در استانی که درآمد خالص یک واحد صنعتی پنج هزار میلیارد تومان و شش برابر کل اعتبارات عمرانی استان است و فروش محصولات کشاورزی ۲۰ هزار میلیارد تومان در سال است، چرا باید مشکل بیکاری وجود داشته باشد».
وی گفت: «معتقدم که اعتقادات و دیدگاه‌های ما در برخی موارد یکسان نیست و همه‌ی ما موضوع اشتغال را یک مسئولیت مشترک نمی‌دانیم».
فدایی ادامه داد: «به عنوان مثال در ۲۰ اسفندماه سال ۹۶ فرد سرمایه‌گذاری می‌خواسته در کرمان هتل پنج ستاره‌ای را ایجاد کند و مراحل استعلام‌ها و مجوزها انجام شده و این موضوع در کارگروه‌های مربوطه نیز مصوب شده و به برخی ادارات معرفی شده تا زمین به وی واگذار شود اما هنوز این کار انجام نشده است و دلیل آن این است که خیلی از ما به اهمیت راه‌اندازی این کار در توسعه‌ی اشتغال توجه نداریم».
وی با اشاره به این‌که برخی موارد دید ما نسبت به مراجعات یکسان نیست، اظهار کرد: «برخی‌ها می‌گویند که برخی افراد به دنبال زمین‌خواری هستند که برای مقابله با آن می‌توان با تعیین برنامه‌ی زمان‌بندی اجرای پروژه، روند اجرای آن را پیگیری کرد و اگر پروژه انجام نشد، زمین پس گرفته شود و این اقتدار دولت است که نگذارد کسی زمین‌خواری کند». /پ