ادعای انحراف پروژۀ هوشمندسازی از سوی مدیر ارتباطات و فناوری اطلاعات استان

«الهامی» از نظر سابق خود دربارۀ هوشمندسازی برگشت!

گروه جامعه ـ در حالی‌که مسعود الهامی، مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان کرمان در جلسه‌ی تصویب فاز اول پروژه هوشمندسازی شهر کرمان به‌عنوان یکی از موافقان طرح ارائه شده، به آن رای مثبت داده و حتی وقتی که مباحث به جایی نمی‌رسید و استاندار می‌خواست تا هوشمندسازی را مسکوت نگاه دارد پادرمیانی کرده و گفته بود: مصوبات جلسه به‌عنوان یک طرح تحقیقاتی در شهر اجرایی شود؛ اکنون، او در گفت‌وگو با ایسنا منطقه کویر، از نظر خود برگشته است.

به گزارش خبرنگار فردای‌کرمان، اجرای فاز اول هوشمندسازی در شهر کرمان در جلسه‌ی «شورای راهبردی توسعه مدیریت استان کرمان» در تاریخ ۲۵ مردادماه امسال مصوب شد. مسعود الهامی، مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان کرمان در آن جلسه‌ی دو ساعته حضور داشت و وقتی اما و اگرها درباره‌ی طرح پیشنهادی از سوی صانعی مشاور استاندار زیاد شد و می‌رفت تا هوشمندسازی از دستور کار استان خارج شود، الهامی، به عنوان یکی از موافقان طرح، پیشنهاد داد که این پروژه به‌عنوان یک پروژه‌ی تحقیقاتی در شهر اجرا شود. استاندار کرمان نیز در این‌باره گفت: «این، پیشنهاد خوبی است. در جلسه‌ی بعدی، به‌صورت ملموس‌تر مزایای هوشمندسازی در مسیر آزادی تا مشتاق و هوشمندسازی چهارراه طهماسب‌آباد از سوی دکتر صانعی (مشاور استاندار در حوزه‌ی هوشمندسازی و دولت الکترونیک) توضیح داده شود، همچنین، طبق مقررات، شرکتی که باید کار را انجام دهد انتخاب شود و قرارداد را منعقد کنید». محمدجواد فدایی با بیان این‌که این دو اقدام را موازی انجام دهید، اظهار کرد: «چون ما معتقدیم این پروژه هم به‌عنوان مقدمه‌ی هوشمندسازی و هم به‌عنوان یک پروژه‌ی تحقیقاتی قابل ادامه دادن است».

حالا و سه هفته پس از این تصمیم، الهامی روز شنبه، ۱۶ شهریورماه در این‌باره گفت: «متاسفانه در حال حاضر طرح هوشمندسازی شهر کرمان توسط کسی که اطلاعات و ابزار را ندارد، به انحراف رفته و ظرفیت اداره کل فناوری اطلاعات نادیده گرفته شده و به دنبال چیزی هستیم که هم اکنون در استان کرمان داریم که این با بحث هوشمندسازی خیلی متفاوت است».

وی افزود: «مشکلی که در استان کرمان پیش آمده این است که با ورود مجری طرح، پروژه شهر هوشمند به انحراف رفته و استاندار نیز در جلسه‌ی اخیر اعلام کرد که این پروژه به انحراف رفته است».

وی با بیان این‌که چند ماه معطل هستیم، ادامه داد: «استاندار می‌خواهد دولت الکترونیک و هوشمندسازی اجرا شود اما، مجری طرح (که نماینده استاندار است) اطلاعی از وضعیت استان ندارد که ما کجای هوشمندسازی هستیم».

الهامی اظهار کرد: «اداره کل ارتباطات و فناوری متولی است و زیرساخت و ابزارهای هوشمندسازی در اختیار وزارت ارتباطات است و نه هیچ‌کس دیگر اما اکنون، اختیارات از بنده گرفته شده و بنده فقط تماشاگر هستم و هوشمندسازی دارد به سمت پروژه‌های چیپ می‌رود!».

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان کرمان بیان کرد: «استاندار کرمان از هوشمندسازی حمایت می‌کند اما تصمیمات مجری طرح، منحصر به نصب چراغ راهنمایی، ناوگان اتوبوسرانی و … شده که این موارد در شهر هوشمند جایگاهی ندارد و ما خیلی جلوتر هم هستیم!».

الهامی گفت: «استاندار می‌خواهد با هوشمندسازی بتوانیم به عنوان مثال در طرح بسیج ملی کنترل فشارخون، بدون همراه داشتن کارت ملی و شناسنامه و تنها با دادن شماره ملی، همه اطلاعات شناسه‌ای و سلامت مردم را داشته باشیم که ما از لحاظ هوشمندسازی به این موارد رسیده‌ایم و استاندار اطلاع نداشته‌اند».

وی با اشاره به این‌که جلسات هوشمندسازی دارد به حاشیه می‌رود، ادامه داد: «ما زیرساخت‌های هوشمندسازی و دولت الکترونیک را اجرا کرده‌ایم. اما هوشمندسازی در استان بد تعریف شده و به انحراف کشیده شده است».

وی اظهار کرد: «باید ببینیم از هوشمندسازی چه می‌خواهیم؟ هوشمندسازی به معنی ساده‌سازی فرآیندهای پیچیده برای مردم است و این‌که و هر کاری که دارند، به صورت الکترونیکی انجام و کاغذ حذف شود».  مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان کرمان افزود: «سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی می‌تواند با تخصیص اعتبار کمی به دستگاه‌های اجرایی مثل ادارات برق، صمت و شهرداری را پای کار آورده و بگوید این فرآیندها را می‌توانید هوشمند کنید». وی اضافه کرد: «در استان‌های دیگر، سازمان مدیریت اعتبار می‌دهد و با اجرای پروژه‌های پیشنهادی می‌توانیم هوشمندسازی بزرگی را در استان انجام داده و مردم از بروکراسی های پیچیده اداری خلاص شوند».

وی با اشاره به تاثیر هوشمندسازی در شفاف‌سازی و حذف بروکراسی اداری بیان کرد: «باید هدف مشخص باشد که با منابع مالی و حمایت استاندار به‌راحتی این اتفاق می‌افتد».

الهامی تصریح کرد: «متاسفانه در حال حاضر طرح هوشمندسازی شهر کرمان توسط کسی که اطلاعات و ابزار را ندارد، به انحراف رفته و ظرفیت اداره کل فناوری اطلاعات نادیده گرفته شده است». / الف

*برای اطلاع از آنچه که تاکنون در حوزه‌ی هوشمندسازی در کرمان رخ داده، می‌توانید روی واژه‌ی هوشمندسازی زیر این متن کلیک کنید.