نماینده بم:

۱۲۰ هزار تن خرمای مضافتی از بین رفته است

گروه اقتصاد – نماینده مردم بم، ریگان، فهرج و نرماشیر در مجلس شورای اسلامی گفت: «بیش از ۱۲۰ هزار تن خرمای کشاورزان از بین رفته اما متاسفانه برخی از مسئولین به سادگی از کنار این موضوع می‌گذرند».
به گزارش فردای کرمان به نقل از خبرگزاری خانه ملت، حبیب‌الله نیکزادی‌پناه در خصوص خسارات ناشی از گرما به محصول خرمای کشاورزان، اظهار کرد: «پیش‌بینی ما این بود که در سال زراعی جاری حدود ۲۲۰ هزار تن خرمای مضافتی از نخلستان‌های شرق استان کرمان برداشت شود که متاسفانه با خسارات سنگینی روبه‌رو شدند».
عضو کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که خسارات خرمای مضافتی شرق استان کرمان به دلیل عدم تلقیح و خشکیدگی خوشه خرما است، ادامه داد: «بیش از ۱۲۰ هزار تن خرمای کشاورزان از بین رفته اما متاسفانه برخی از مسئولین به سادگی از کنار این موضوع می‌گذرند».
وی با اشاره به این‌که در خصوص وضعیت خسارت به نخلستان‌های شرق استان کرمان با رئیس جمهور، آقای جهانگیری و حجتی مباحثی را مطرح کرده‌ام، افزود: «خسارت وارد شده به کشاورزان وضعیت بحرانی را ایجاد است، باید در دولت مصوبه‌ای به منظور تمدید وام‌ها و پرداخت کمک بلاعوض به کشاورزان تصویب شود».
نیکزادی‌پناه با بیان این‌که بیمه محصولات کشاورزی به ازای هر درخت خسارت دیده ۵۰هزار تومان پرداخت می‌کند در حالی که به هر درخت با متوسط وزن محصول یک صد کیلوگرم یک‌ونیم میلیون خسارت وارد شده است، گفت: «به دلیل پویا نبودن بیمه محصولات کشاورزی بیش از ۵۰ درصد کشاورزان محصولات خود را بیمه نکرده‌اند».
وی با بیان این‌که نیاز است که ستاد بحران برای پرداخت خسارت به کشاورزان آسیب‌دیده وارد عمل شود، ادامه داد: «با از بین رفتن خرمای مضافتی شرق استان کرمان سردخانه‌داران، تامین‌کنندگان کارتن، بازاریان و کارگران روزمزد منطقه نیز دچار مشکل شده‌اند». /پ