نماینده جیرفت در مجلس:

مافیای پر قدرتی پشت سر دلالی‌های بازار وجود دارد

گروه اقتصاد – نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که وزارت عریض و طویل جهاد کشاورزی توان مدیریت بازار را ندارد، گفت: «مافیای پرقدرتی پشت سر دلالی‌های محصولات کشاورزی وجود دارد».
به گزارش فردای کرمان خبرگزاری خانه ملت، یحیی کمالی‌پور با گلایه از گران شدن مداوم محصولات کشاورزی و انداختن تقصیر به گردن دلالانی که هیچ‌وقت دست آن‌‎ها رو نمی‌شود، اظهار کرد: «بازار محصولات کشاروزی و مسائل معیشتی مردم مدت‌ها است که بی‌سروسامان شده است چراکه در یک برهه‌ی زمانی افزایش پی‌درپی و افسارگسیخته محصولات مختلف مشاهده می‌شود و در برهه‌ی دیگر با کمبود محصول مواجه می‌شویم و در این میان چوب اختلال‌های بازار صرفا بر سر کشاورزان و مصرف‌کنندگان می‌خورد».
وی با بیان این‌که چند ماه گذشته قیمت پیاز برای مصرف‌کننده تا مرز هر کیلو ۱۶ هزار تومان رفت اما اکنون پیاز را کیلویی ۱۰۰۰ تومان از کشاورز خریداری می‌کنند و این تراژدی برای گوجه‌فرنگی، رب و بسیاری محصولات دیگر در یک سال اخیر تکرار شده است، افزود: «شواهد نشان می‌دهد؛ وزارت عریض و طویل جهاد کشاورزی، آب و منابع طبیعی توان مدیریت و کنترل بازار محصولات کشاورزی را ندارد، در حالی که اگر فقط میزان تولید و میزان مصرف در کشور مشخص بود وزارت جهاد کشاورزی می‌توانست به میزان تولید با قیمت متعادل – که ضرر هم متوجه کشاورز و مصرف‌کننده نشوند – بازار را مدیریت کند».
نایب رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس با تاکید بر این‌که آقایان (مسئولان) کشاورزی را به حال خود رها کرده‌اند، ادامه داد: «با گران شدن افسارگسیخته‌ی قیمت پیاز، وزارت جهادکشاورزی – که توان حل مسئله را نداشت -، صورت مسئله را با محدود کردن صادرات این محصول به کشورهای همسایه پاک کرد».
وی پیشنهاد داد: «بهتر است وزارت جهاد کشاورزی به میزان مصرف داخلی با قیمت مصوب، محصولات را از کشاورز خریداری کرده و خود این وزارتخانه مسئولیت توزیع را بر عهده گیرد چراکه تنها راه قطع کردن دست دلالان و واسطه‌ها رفتن از همین مسیر است، در واقع باید با سامان دادن NGOها و اتحادیه‌های کشاورزی محصول را از تولیدکننده به دست مصرف‌کننده برسانند».
کمالی‌پور با بیان این‌که مافیای پر قدرتی پشت سر دلالی‌های بازار وجود دارد به همین دلیل می‌توانند هر کاری که بخواهند در بازار انجام داده و قیمت‌ها را به طرز عجیبی جابه‌جا کنند، بیان کرد: «این حرف که مشخص نیست چه افرادی محصولات و کالاها را از کشور قاچاق می‌کنند غیرقابل قبول است چراکه مرزها کنترل می‌شوند اما لابی دلال‌ها به قدری قوی است که فرد یا دستگاهی نمی‌تواند جلوی آن‌ها بایستند و این مسئله نشان می‌دهد آن‌ها بسیار قوی‌تر از مسئولان اجرایی و نظارتی عمل می‌کنند». /پ