مدیر جهاد کشاورزی شهرستان رفسنجان مطرح کرد

انجام ۳۵ هکتار زعفران‌کاری در رفسنجان / هیچ محصولی بهتر از پسته نیست

گروه اقتصاد ـ مدیر جهاد کشاورزی شهرستان رفسنجان گفت: «تا پایان سال گذشته سطح زیر کشت زعفران در این شهرستان ۳۵ هکتار شده که امسال ۴۰ تن پیاز زعفران برای کشت جدید خریداری کردیم».

به گزارش فردای‌کرمان به نقل از فارس‌ کرمان، حسین رضایی با اشاره به مشکلات ناشی از کم‌آبی و  شرایط اقلیمی که هر سال به محصول پسته رفسنجان خساراتی را وارد می‌کند، اظهار کرد: «به همین دلیل، روی آوردن به محصولات جایگزین و کشت‌های گلخانه‌ای راه نجات اقتصاد و اشتغال شهرستان در کنار صنعت است».

وی بیان کرد: «کشت‌های گلخانه‌ای رونق خیلی خوبی گرفته و در مناطق مختلف شهرستان گلخانه‌های خوبی دایر شده به طوری که ۸۲ هزارمتر مربع برای منطقه کشکوئیه مجوز صادر کرده‌ایم و در مجموع کل شهرستان برای ۳۳ هزار هکتار گلخانه مجوز صادر کردیم که امسال سطح زیر کشت گلخانه‌ها دو برابر می‌شود».

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان رفسنجان با اشاره به افزایش سطح زیر کشت زعفران در مناطق مستعد از جمله راویز، خنامان، سرچشمه و…افزود: «تا پایان سال گذشته سطح زیر کشت زعفران به ۳۵ هکتار رسید که ۴۰ تن پیاز برای امسال خریداری کردیم».

وی به توجیه اقتصادی بالای زرشک و گل محمدی در منطقه اشاره کرد و گفت: «اما باید اذعان کرد که در دشت رفسنجان هیچ محصولی بهتر از پسته نیست».

رضایی خاطرنشان کرد: «پرورش دام سنگین و سبک به ویژه اصلاح نژاد دام  و گیاهان دارویی که منطقه مستعد است می‌تواند فرصت خوبی در کنار پسته به اقتصاد شهرستان کمک کند».

وی با بیان این‌که در بحث گلخانه‌ها نگاه‌مان باید صادراتی باشد، ادامه داد: «درآمد گلخانه‌ها بعضی مناطق هفت یا هشت برابر پسته است، دانشگاه آزاد اسلامی رفسنجان قرار است یک هکتار کشت هیدروپونیک گلخانه‌ای اجرا کند». مدیر جهاد کشاورزی شهرستان رفسنجان به ظرفیت خوب شیلات در این شهرستان نیز اشاره کرد و گفت: «استقبال خوبی از این صنعت شده شش ماهه‌ی دوم سال ماهی سردآبی قزل تازه آماده ورود به بازار در لطف‌آباد داریم و این صنعت سوددهی بالایی دارد». / الف