در کار گروه سلامت استان مطرح شد

سال ۱۴۳۰ رشد جمعیت به صفر می رسد!

 

گروه جامعه – معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری کرمان با اشاره به اینکه اغلب افراد در جامعه از جمله نخبگان اطلاع کافی درباره دلایل لزوم رشد جامعه را ندارند و در این زمینه قانع نشده اند، گفت: «باید عوامل موثر بر کاهش رشد جمعیت را مطرح کرده و آنها را براساس اولویت‌بندی و درجه اهمیت مورد توجه قرار داد».

به گزارش فردای‌کرمان به نقل از روابط عمومی استانداری کرمان، محمدصادق بصیری روز سه‌شنبه ۲۶ شهریورماه در جلسه گروه کاری سلامت استان کرمان افزود: «پس از اولویت‌بندی عوامل موثر بر کاهش رشد جمعیت، لازم است که سهم هر دستگاه در کنترل عوامل بازدارنده از رشد جمعیت و رفع این عوامل نیز مشخص شود زیرا اگر این موارد را به صورت درد مطرح کرده و راهکاری برای آنها اندیشیده نشود، نتیجه مورد انتظار حاصل نخواهد شد».

وی ادامه داد: «برنامه‌های رشد جمعیت باید با در نظر گرفتن شرایط هر منطقه و قشر تدوین و اجرایی شود تا اثرگذاری لازم را به دنبال داشته باشد».

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری کرمان به موضوع ساماندهی ارائه خدمات به زائران اربعین حسینی نیز اشاره و بیان کرد: «ستاد اربعین استان به تابعیت از ستاد اربعین مرکزی، برنامه‌های خود را از شش ماه قبل با تشکیل ۱۴ کمیته آغاز کرده است».

بصیری گفت: «با وجود پیش‌بینی‌های لازم برای افزایش کیفیت خدمات به زائران اربعین حسینی، تیم‌های تخصصی آماده هستند تا در صورت بروز هر گونه مشکل، این موارد را در اسرع وقت حل کنند و پیش‌بینی می‌شود که در سال جاری مشکل خاصی در زمینه بیماری‌های واگیر، خدمات موکب‌ها و … نخواهیم داشت».

وی یادآور شد: «در راستای ساماندهی وضعیت موکب‌های اربعین در استان، برخی از موکب‌ها ادغام شده و درباره برخی دیگر از موکب‌ها، راه‌های افزایش کیفیت خدمات آنها پیش‌بینی شده است».

وی در رابطه با افزایش تجهیزات درمانی زندان‌ها با اشاره به اینکه ۷۱ درصد مددجویان زندان‌های استان کرمان به دلیل جرائم مرتبط با مواد مخدر وارد زندان شده اند، تاکید کرد: «لازم است که برای ارتقای خدمات بهداشتی و درمانی  در زندان‌ها از امکانات ستاد مبارزه با مواد مخدر نیز استفاده شود».

براساس این گزارش جانشین رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمان نیز در این جلسه به موضوع رشد جمعیت اشاره و بیان کرد: «با توجه به تغییرات رشد جمعیت در دو دهه اخیر در برخی از استان‌ها با کاهش رشد جمعیت روبرو شده‌ایم که این موضوع دغدغه‌هایی را در آینده ایجاد خواهد کرد و از این رو مقرر شد که موضوع رشد جمعیت مورد توجه ویژه دانشگاه‌های علوم پزشکی قرار گیرد».

حسین صافی‌زاده خاطرنشان کرد: «موضوع جمعیت همواره مد نظر رهبر معظم انقلاب اسلامی بوده است و در این راستا از سال ۱۳۹۳ سیاست‌های کلی جمعیت مطرح شده است».

وی اظهار داشت: «نرخ باروری کلی استان بر اساس سرشماری سال ۹۵ و گزارش رسمی مرکز آمار ایران ۲٫۳۲ و نرخ باروری کشوری ۲٫۰۱ بوده است».

جانشین رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمان گفت: «افزایش سن ازدواج در سال‌های گذشته افزایش یافته و مسائل اقتصادی از موضوعات اصلی در افزایش سن ازدواج و کاهش علاقه‌مندی زوجین به داشتن بیش از یک فرزند است».

صافی‌زاده با بیان اینکه تاخیر در ازدواج و افزایش سن ازدواج را در روند فرزندآوری زوجین تاثیر می‌گذارد، افزود: «با روند کنونی افزایش سن ازدواج و کاهش فرزندآوری، در سال ۱۴۳۰ رشد جمعیت به صفر می‌رسد».

وی ادامه داد: «ارتقای مشاوره‌های هنگام ازدواج، فرهنگ‌سازی به منظور ارزش دانستن ازدواج سالم، افزایش آگاهی جامعه درباره اهمیت فرزندآوری سالم و اجتناب از تک فرزندی، مشاوره برای کاهش میانگین فاصله زمانی بین ازدواج و فرزند اول، مشاوره برای کاهش میانگین فاصله زمانی بین فرزندان و تدوین بسته‌های آموزشی برای ارتقای آگاهی، نگرش و عملکرد جامعه از جمله رویکردهای در دست اقدام در راستای رشد جمعیت در استان کرمان است»./م