رئیس شورای شهر کرمان مطرح کرد

از اقدامات پراکنده در بافت تاریخی پرهیز شود

گروه جامعه ـ رئیس شورای شهر کرمان تصریح کرد که از اقدامات جزیره‌ای و پراکنده در بافت تاریخی پرهیزشود.

به گزارش خبرنگار فردای‌کرمان، محمد فرشاد در نشست خبری به‌مناسبت افتتاح شهرداری بافت تاریخی کرمان که صبح روز دوشنبه، پانزدهم مهرماه برگزار شد، گفت: «شهر کرمان بافت تاریخی ارزشمندی دارد اما ما کرمانی‌ها درباره‌ی احیا و بازسازی این بافت مقداری غفلت کرده‌ایم و آن‌طور که باید و شاید کار در آن انجام نشده است».

وی با بیان این‌که هدف شهرداری بافت تاریخی ساماندهی این محدوده از شهر است، افزود: «باید برنامه‌ی مدونی برای این‌که مشخص کند در بافت تاریخی چه می‌خواهیم انجام دهیم تدوین شود».

فرشاد تصریح کرد: «پراکنده‌کاری و فعالیت سلیقه‌ای در بافت تاریخی پاسخگو نیستم.

رئیس شورای شهر کرمان گفت: «برای زنده ماندن بافت تاریخی مردم باید در آن زندگی کنند و باید متناسب با برنامه‌ها و دستور کاری که میراث‌فرهنگی در چارچوب وظایف ذاتی خود تعریف می‌کند و با نگاه به طرح‌های بالادستی برنامه‌ای تدوین شود».

فرشاد اضافه کرد: «در تدوین این برنامه، هم باید دقت باشد و هم سرعت و هیچ‌یک نباید فدای دیگری شود چرا که اگر دقت لازم را نداشته باشیم و نکات فنی را رعایت نکنیم و مناسبات تاریخی را مدنظر قرار ندهیم به نتیجه‌ای نمی‌رسیم. از طرفی اگر سرعت‌عمل نداشته باشیم و هروقت بودجه‌ای آمد بخواهیم برای بافت تاریخی کار کنیم به جایی نمی‌رسیم».

وی با تاکید بر این‌که بافت تاریخی نیاز به برنامه‌ی زمان‌بندی علمی و مدون دارد، اظهار کرد: «به‌دلیل حساسیت بیش از اندازه‌ی مردم نسبت به بافت تاریخی، افرادی که عاشق و علاقه‌مند به بافت تاریخی باشند و از صمیم قلب برای این محدوده کار کنند در این شهرداری به‌صورت مشاور و قراردادی به‌کار گرفته شوند».

در این‌باره، شهردار کرمان گفت: «تهیه‌ی طرح جامع بافت تاریخی در دستور کار شهرداری است و ما به‌دنبال مشاور ذی‌صلاح هستیم تا قرارداد آن را ببندیم». سیدمهران عالم‌زاده همچنین اظهار کرد: «با میراث‌فرهنگی به‌دنبال این هستیم که محدوده‌ی بافت تاریخی کرمان را تقلیل دهیم چرا که آنچه باقی مانده، ۵۰۰ هکتار نیست و بخشی از بافت از بین رفته است».