از ابتدای امسال؛

کتاب ۵۷ درصد گران‌تر شد

گروه فرهنگ‌وهنر – آمار نشر کتاب در هشت ماهه‌ی نخست سال‌جاری نشان می‌دهد که میانگین قیمت کتاب در بازه‌ی زمانی فوق نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته ۵۷ درصد افزایش داشته است.
به گزارش فردای کرمان به نقل از تسنیم سراسری،‌ آمارهای نشر موجود در موسسه‌ی خانه کتاب نشان می‌دهد که در هشت ماه نخست سال‌جاری، بالغ بر ۶۰ هزار و ۸۷۳ عنوان کتاب منتشر شده است. از این تعداد ۴۴ هزار و ۴۹۹ عنوان کتاب تالیف و ۱۶ هزار و ۸۲۴ عنوان ترجمه است.
ناشران تهرانی ۴۷ هزار و ۲۵۱ عنوان کتاب و ناشران شهرستانی ۱۳ هزار و ۶۲۲ عنوان کتاب منتشر کرده‌اند، تعداد کتب چاپ اول ۳۳ هزار و ۴۳۲ عنوان و تجدید چاپ ۲۷ هزار و ۴۴۰ عنوان است.
شمارگان کل کتاب‌های منتشر شده در هشت ماهه‌ی نخست سال‌جاری نیز ۸۵ میلیون و ۴۱۵ هزار و ۳۵۶ نسخه بوده است. اما میانگین قیمت کتاب در هشت ماه نخست سال‌جاری ۳۲۷ هزار و ۹۸۹ تومان بوده است.
در بخش کودک نیز ۹ هزار و ۴۹۴ عنوان کتاب منتشر شده است که از این تعداد پنج هزار و ۳۵۵ عنوان تألیف و چهار هزار و ۳۳۹ عنوان ترجمه است. شمارگان کل کتاب‌های کودک نیز ۲۰ میلیون و ۶۷۷ هزار و ۸۲۲ نسخه است و میانگین شمارگان کتاب‌های کودک دو هزار و ۲۰۲ نسخه است، قیمت کتاب‌های کودک نیز میان به‌طور میانگین ۱۷۶ هزار و ۹۴ تومان است.
مقایسه‌ی آمار نشر کتاب در هشت ماهه‌ی نخست سال‌جاری نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته حکایت از افزایش پنج درصدی تعداد عناوین، ۱۷ درصدی در تعداد ترجمه‌ها و شش درصدی در شمارگان کتاب‌ها دارد.
اما میانگین قیمت کتاب در هشت ماهه‌ی نخست سال‌جاری نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته ۵۷ درصد رشد داشته است. با توجه به کاهش قیمت کاغذ در ماه‌های اخیر انتظار می‌رود میانگین قیمت کتاب در ماه‌های پیش‌رو کاهش داشته باشد.
لازم به ذکر است،‌ آماری که در این گزارش به آن استناد شده است،‌ از ابتدای فروردین ماه سال ۹۸ تا ۲۰ آبان ماه است. /پ