سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان مطرح کرد

گردش کرونا در خانواده‌های کرمانی/تاکید بر رعایت بهداشت فردی

فردای کرمان – گروه جامعه: سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان درباره‌ی وضعیت اپیدمی کرونا در استان کرمان گفت: «آنچه که اکنون بیشتر موجب انتقال این ویروس می شود، در خانواده و جمع‌های خانواده است و وقتی بررسی می‌کنیم، دست‌های آلوده عامل این انتشار بوده که این‌گونه مسائل رعایت بهداشت فردی را دیگر نمی‌توان با قانون کنترل کرد».
به گزارش فردای کرمان به نقل از ایسنا کرمان، دکتر مهدی شفیعی درباره‌ی آخرین وضعیت اپیدمی کرونا در استان کرمان، اظهار کرد: «در کشورهایی که در مقابله با کرونا موفق بوده‌اند، رفتار مردم امری بسیار تاثیرگذار بوده است زیرا خیلی سختگیرانه با قوانین نمی‌توان برخورد کرد. در فاز اول اپیدمی و مراحل حاد می‌توان سخت برخورد و عمل کرد اما اکنون رفتار مردم در کنترل بیماری خیلی مهم است».
وی با تاکید بر این‌که اگر مردم رعایت کنند، شرایط خوبی خواهیم داشت اما اگر رعایت نکنند و در مکان‌های دارای ازدحام حضور داشته باشند، شرایط به حالت قبل بازخواهد گشت و با مشکل مواجه خواهیم شد، افزود: «اگر الزامی است که افراد در مکان‌هایی که دارای ازدحام بالایی است، حضور پیدا کنند، حتما باید از ماسک استفاده کرده و مراقب دست‌های خود خیلی باشند».
سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان بیان کرد: «آنچه که اکنون بیشتر موجب انتقال این ویروس می شود، در خانواده و جمع‌های خانواده است و وقتی بررسی می‌کنیم، دست‌های آلوده عامل این انتشار بوده که این‌گونه مسائل رعایت بهداشت فردی را دیگر نمی‌توان با قانون کنترل کرد».
وی درباره‌ی اجرای پروتکل‌های بهداشتی توسط اصناف نیز افزود: «پروتکل‌های بهداشتیِ صنوف همچنان سر جای خودش است و رعایت پروتکل‌ها توسط تمامی مراکز، مکان‌ها، مساجد و اداراتی که تعیین شده است تا پایان اپیدمی الزامی است».
مدیر گروه مبارزه با بیماری‌های واگیردار دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به تعطیلات عید فطر اظهار کرد: «رفتن به مسافرت را توصیه نمی‌کنیم زیرا در سفر افراد مجبور هستند از هتل و مهمانسرا استفاده کنند. اما رفتن به طبیعت همان افراد خانواده اشکال ندارد و رفتن به مکان‌های بسته و جمع‌های نزدیک را توصیه نمی‌کنیم».
وی درباره‌ی وضعیت اپیدمی کرونا در استان کرمان گفت: «خوشبختانه با مجموعه اقدامات صورت گرفته اپیدمی کرونا در استان کرمان کنترل شده است اما در جنوب استان کرمان افزایش موارد را شاهد هستیم که این موارد نیز بیشتر در سرپایی‌هاست».
سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان افزود: «نگرانی این است در دو هفته‌ی آینده سالمندان یا افراد دارای بیماری زمینه‌ای را درگیر کند؛ در واقع تیغ دو لبه است، از یک طرف نشان می‌دهد با غربالگری، موارد را به موقع شناسایی می‌کنیم و ایزوله می‌شوند و از طرف دیگر اگر ایزوله نشوند، دیگران را آلوده می‌کنند». /پ

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید