نتایج داوری آثار یادمان سردار شهید قاسم سلیمانی اعلام شد

هیچ اثری رتبۀ اول و دوم کسب نکرد

فردای‌کرمان ـ گروه جامعه: نتایج داوری نهایی آثار یادمان سردار شهید حاج‌قاسم سلیمانی در شهر کرمان اعلام شد. اثر «کریم‌اله‌خانی» به‌عنوان رتبه‌ی سوم و آثار «عمران حمیدی، رضا مرادی و مرتضی آرین» شایسته‌ی تقدیر دانسته شد. در این فراخوان، براساس نظر هیات داوران هیچ اثری واجد ارزش مقام اول و دوم شناخته نشد.

به گزارش فردای‌کرمان به نقل از کرمانشهر آنلاین، مدیرعامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری با اعلام این خبر افزود: «هیات داوران متشکل از آقایان بهاءالدین راد، علی سلطانی و حسین ابوالحسنی بوده است».

برپایه‌ی این خبر، هیات داوران، ضمن قدردانی از تمام شرکت‌کنندگان در فراخوان برای ایفای رسالت و تعهد هنرمندان محترم نکاتی را متذکر شد که در ادامه آمده است.

«نکته‌ی اول اینکه: تولید هنر اساسا امری کیفی است که تنها در سایه‌ی مطالعه و امعان نظر، صرف وقت، اشراف بر تفکیک و خلاقیت و نوآوری در ایده محقق می‌شود. بی‌تردید اتکا به تجربیات پیشینی و قناعت به راه‌های آزموده راه‌گشا نخواهد بود و اثر تولیدشده نیز چندان ماندگار نخواهد شد. بر این اساس، توجه به خلاقیت و نوآوری و امعان نظر کافی بر شرایط و مقتضیات زمانه و مخاطب از ضروری‌ترین عناصر ارتقای کیفی آثار هنری است که باید آن توجه شود.

نکته‌ی دوم پرهیز از گرته‌برداری و استفاده از تولیدات خلاقانه‌ی دیگر هنرمندان است که موفقیت‌آمیز نیست؛ به‌ویژه که اگر این گرته‌برداری بدون وقت کافی و صرفا در محدوده فرم اثر باشد. بی‌تردید شکل‌گیری فرم هر اثر وابسته به عناصر فراوانی است که نمی‌توان آن را بدون رعایت آن عناصر و پس زمینه‌های بر سازنده‌اش در موفقیتی دیگر مورد استفاده قرارداد. لازم است برای پرهیز از این امر، هنرمندان هر چه بیش‌تر توجه فرد را به توانایی و درک فهم فردی خویش از موضوع اثر معطوف کرده و از ساده‌انگاری و راحت‌طلبی حذر کنند.

نکته‌ی سوم اینکه تولید هیچ اثر هنری ماندگاری خارج از شرایط زمانۀ تولید در عین آمیختگی به مفاهیم ثابت و پایدار نیست و این از ظریف‌ترین دقایق هنر است که بتوان در امری زمان‌مند چیزی نازمان‌مند را جا داد.

خلق اثر خوب از قهرمانان و چهره‌های ماندگار، در عین سادگی ظاهری، امری به‌شدت پیچیده و سخت است! ترسیم سیمای حقیقی قهرمان، حقایقی که او به آن معتقد بوده و در راه احیای آن‌ها جان‌فشانی کرده، نیازمند نهایت دقت و ظرافت و نکته‌بینی است و لازم است هنرمند خلاق گذرا بودن ظاهر قهرمان را به ماندگاری ابدی او پیوند زند؛ آن هم با ابزار تجسم.

در این فراخوان با توجه به جمیع جهات و نکات متذکرشده در بالا هیچ اثری واجد رتبه‌ی اول و دوم شناخته نشد و اثر آقای کریم‌الله خانی به‌عنوان رتبه سوم و آثار آقایان عمران حمیدی، رضا مرادی و مرتضی آرین شایسته‌ی تقدیر شناخته شدند». / الف

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید