در شورای اداری استان مطرح شد

کرمان دورتر از شهر هوشمند

گروه جامعه – استاندار کرمان عقیده دارد این استان از دولت الکترونیک و شهر هوشمند عقب است و حتی زیرساخت‌ها هم به طور کامل در این استان اجرا نشده است اما مدیر کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان کرمان می‌گوید: «در زیرساخت‌ها برای راه‌اندازی دولت الکترونیک هیچ مشکلی نداریم!».
به گزارش خبرنگار فردای کرمان، در نهمین شورای اداری سال‌جاری که صبح شنبه، ۲۴ آذرماه، به ریاست دکتر فدایی، استاندار جدید کرمان برگزار شد؛ بخشی از جلسه به موضوع وجود زیرساخت‌های را‌ه‌اندازی دولت الکترونیک اختصاص یافت و مدیران حاضر در جلسه نظرات خود را در این خصوص بیان کردند.
مدیر کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان کرمان در این نشست با بیان این‌که برای رسیدن به دولت الکترونیک به یک سه‌گانه نیاز داریم، اظهار کرد: «نیازمند زیرساخت هوشمند هستیم تا نهادها با هم در ارتباط باشند و ارتباط به صورت جزیره‌ای نباشد».
مسعود الهامی ادامه داد: «از سوی دیگر نیازمند سرویس هستیم زیرا هرچه زیرساخت‌ها یکپارچه باشند اگر سرویس نداشته باشیم موفق نخواهیم شد». وی افزود: «همچنین همه وظیفه داریم برای شهروند هوشمند تلاش کنیم و در فرهنگ‌سازی و سطح سواد مردم تاثیرگذار باشیم».
مدیر کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان کرمان خاطرنشان کرد: «همه‌ی دستگاه‌های اجرایی باید با حضور در وب خدمات و توانمندی‌های خود را به مردم معرفی کنند و در این زمینه با مردم تعامل داشته باشند». وی با بیان این‌که دستگاه‌ها باید تراکنش داده‌ای داشته باشند، اذعان کرد: «دستگاه‌ها با در انحصار قرار دادن دیتاها برای خودشان جایگاه و ارزش بی‌بدیل قائل شدند».
در ادامه اما، استاندار کرمان از الهامی پرسید که برای رسیدن به نقطه‌ی مطلوب در اجرای دولت الکترونیک چه امکاناتی نیاز داریم، ادامه داد: «در استان، در زمینه‌ی دولت الکترونیک و شهر هوشمند عقبیم و حتی زیرساخت‌ها هم به طور کامل اجرا نشده است».
محمدجواد فدایی، با یادآوری مزیت‌های دولت الکترونیک که توسعه را سرعت بخشیده و رضایت مردم را به‌دنبال دارد، یادآور شد: «همچنین دولت الکترونیک باعث انجام درست کارها شده و از سوءاستفاده‌های احتمالی جلوگیری می‌کند». وی اظهار کرد: «می‌خواهیم بدانیم نقطه‌ی مطلوب ما چیست؟ الان کجاییم؟ و برای رسیدن به نقطه‌ی مطلوب چه امکاناتی نیاز است».
الهامی اما در پاسخ به فدایی گفت: «در زیرساخت‌ها برای راه‌اندازی دولت الکترونیک هیچ مشکلی نداریم».
وی یادآور شد: «همه‌ی اطلاعات دستگاه‌های اجرایی اول باید روی پرتال استانداری و بعد روی پرتال دستگاه اجرایی قرار گیرد».
رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان کرمان نیز با بیان این‌که دو هزار و ۱۷ خدمت شناسه‌دار دستگاه‌ها مشخص شده است، گفت: «در حال حاضر ۵۳۰ نوع خدمت روی سایت ادارات قرار گرفته است».
جعفر رودری افزود: «در استانداری ۲۲ خدمت و شناسه به صورت الکترونیکی انجام می‌شود».
شهردار کرمان با بیان این‌که شهرداری نسبت به راه‌اندازی سامانه‌ی شفافیت اقدام کرده است، گفت: «مشکلی که در این زمینه وجود دارد این است که وزارت کشور تعیین نکرده از چه نرم‌افزاری می‌توان استفاده کرد و دستگاه‌ها باید خودشان این نرم‌افزار را انتخاب کنند و بعد از انتخاب نیز برای خرید آن مقاومت می‌شود».
سیدمهران عالم‌زاده اضافه کرد: «در راستای دسترسی آزاد مردم به اطلاعات، سامانه‌ی شفافیت را راه‌اندازی کردیم اما الان دچار مشکل شده‌ایم زیرا نمی‌دانیم کدام اطلاعات محرمانه است و کدام محرمانه نیست».
مدیرکل امنیتی و انتظامی استانداری کرمان اما اظهار کرد: «بعضی از پرتال‌های تحت وب، حفره‌های امنیتی بسیار جدی دارند و احتمال جعل، سوءاستفاده و افشای اطلاعات را بالا می‌برد».
خلیل همایی‌راد افزود: «طولانی شدن دوره‌ی گذار از انجام کارها به صورت دستی و الکترونیکی شدن امور سبب نارضایتی مردم می‌شود».
در این جلسه مصوب شد تمام دستگاه‌های اجرایی استان در راستای ایجاد دولت الکترونیک طی یک ماه آینده اطلاعات مورد نیاز مردم را در پرتال‌ها و وب‌ها قرار دهند.