بصیری:

همایش ناظم‌الاطباء کرمانی سال آینده برگزار می‌شود

گروه جامعه ـ سرپرست معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری کرمان گفت: «باتوجه به شخصیت برجسته‌ی پزشکی و ادبی ناظم‌الاطباء کرمانی، همایش ملی این شخصیت فاخر سال آینده همزمان با چاپ پنج اثر از ایشان برگزار خواهد شد».
به گزارش فردای‌کرمان به نقل از روابط عمومی استانداری کرمان، محمد صادق بصیری، روز سه‌شنبه چهارم دی ماه، در جلسه‌ی مشترک استاندار کرمان با انجمن مفاخر استان افزود: «اواخر سال ۱۳۹۴ انجمن مفاخر استان تصمیم به شناسایی مفاخر استان و تحقیق درباره‌ی آن‌ها با هدف چاپ کتاب گرفت و بدین منظور ۲۸ فرد فاخر استان مشخص شدند و دانشگاه شهید باهنر به عنوان مسئول طرح، با تعیین اعتبار ۱۰۰ میلیون تومانی، ۲۸ استاد دانشگاه را مامور به تحقیق درباره‌ی این مفاخر کرد و در نهایت ۲۴ اثر علمی درباره‌ی این مفاخر در قطع پالتویی همراه با خلاصه‌ای انگلیسی تالیف شد».
بصیری در این نشست با اشاره به اهمیت چهره و شخصیت علمی و فرهنگی میرزا علی‌اکبرخان نفیسی ملقب به ناظم‌الاطباء کرمانی اظهار کرد: «کمیته علمی مفاخر استان در نظر دارد همایش ملی ناظم‌الاطباء را به عنوان چهره پزشکی شایسته و فرد فاخر حوزه هنر و ادب در سال ۹۸ برگزار کند. ناظم‌الاطباء دارای آثار علمی متعددی در حوزه‌ی پزشکی و ادبی است که شهرت ملی و جهانی دارد و پنج اثر برتر وی چاپ خواهد شد».
بصیری با بیان ویژگی‌های کتاب «پزشکی‌نامه» ناظم‌الاطباء گفت: «این کتاب با ۹۵۰ صفحه در حوزه داروسازی تالیف شده و حلقه‌ی واسطی بین طب جدید و قدیم است و هم‌اکنون در حال بازخوانی و بررسی این کتاب برای چاپ آن هستیم».
وی بیان کرد: «همین ویژگی ‌ای پزشکی ناظم‌الاطباء باعث ساخت بیمارستان سینا در تهران در زمان ناصرالدین شاه و بیمارستان رضوی مشهد است». بصیری با اشاره به کتاب «فرهنگ نفیسی» از آثار ادبی ناظم‌الاطباء خاطرنشان کرد: «این کتاب یکی از بهترین آثار در حوزه‌ی لغات و اصطلاحات است و سال‌ها قبل در شش جلد توسط انتشارات خیام چاپ شده است و انجمن مفاخر استان در نظر دارد این کتاب را در دو جلد کاربردی تلخیص و چاپ کند».
وی افزود: «کتاب «نامی‌آموز» یکی از مهم‌ترین آثار در حوزه دستور زبان فارسی است و اولین کتابی است که دستور زبان فارسی را دسته‌بندی کرده است».
وی همچنین گفت: «کتاب «تعلیمات ابتدایی» که برای دانش‌آموزان ابتدایی نگاشته شده است و کتاب دیوان اشعار میرزا کاظم نیز از دیگر کتاب‌های ناظم الاطباء است و بعد از بررسی، چاپ خواهند شد».
برپایه‌ی این خبر، در این جلسه مقرر شد ۲۴ اثر تالیفی دانشگاه شهید باهنر درباره مفاخر استان تا ۲۲ بهمن ماه ۹۷ توسط اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی چاپ شود و صدا و سیما درباره‌ی ساخت فیلم یا سریالی درباره زندگی ناظم‌الاطباء و دیگر مفاخر استان بررسی‌های لازم را انجام دهد.