یادداشت

آقای استاندار، اولویت با رسانه‌های محلی است!

اسما پورزنگی‌آبادی ـ درست در شرایطی که گفت‌وگو با مردم از هر زمان واجب‌تر است، در استان کرمان مقاماتی که پاسخگویی به خبرنگاران، جزو وظایف کاری آن‌هاست، از استاندار تا بسیاری از مدیران در لاک سکوت فرو رفته‌اند. خردادماه سال ۹۷ بود که محمدجواد فدایی به‌عنوان سرپرست استانداری جایگزین رزم‌حسینی شد. آبان‌ماه سال ۹۷ بود که طی مراسمی رسمی، فدایی حکم استانداری گرفت. در تمام این یک سال و چند ماه که از مسئولیت ایشان می‌گذرد اما، دکتر فدایی حاضر به پاسخگویی به رسانه‌های محلی نشده و حال، اول مردادماه، در تهران از خبرگزاری ایسنا سراسری بازدید می‌کنند و ما تیترشان را می‌بینیم: بازدید چهار ساعته استاندار کرمان از خبرگزاری ایسنا کشور و متن خبر را می‌خوانیم: استاندار کرمان در نشستی چهار ساعته ضمن بررسی راهکارهای همکاری دو طرفه، به سوالات خبرنگاران این مجموعه درباره‌ی آخرین وضعیت استان کرمان پاسخ داد!

حق هرکسی پرسشگری و وظیفه‌ی هر مسئولی پاسخگویی است و اگر روزی استاندار کرمان با خبرنگار یک رسانه بین‌المللی هم به گفت‌وگو نشست ما استقبال می‌کنیم؛ ولی این رفتار استاندار محترم در حالی است که من و برخی دیگر از همکاران، بارها از طرق مختلف، درخواست کردیم که نشست خبری برگزار کند و از برنامه‌ها و ایده‌هایی که برای پیشبرد امور استان دارد بگوید. آمار درخواست مصاحبه‌های اختصاصی که شب عید و ـ حتما دیگر ایام ـ به دفتر او رفته را نمی‌دانم اما حتم دارم جز ما، کسان دیگری نیز چنین درخواستی را داشته‌اند؛ پاسخ همه‌ی آن‌ها اما سکوت بوده است.

مدتی پیش، از این‌طرف و آن‌طرف شنیدم که آقای استاندار قصد دارند در تیرماه، نشست خبری برگزار کنند. تیرماه گذشت و خبری نشد. روز خبرنگار نزدیک است و حدسم این است که این نشست خبری را به آن ایام موکول کرده‌اند که سخنرانی‌های معمول در باب این‌که خبرنگاری چه حرفه‌ی شریف و ضروری‌است (!) و خبرنگار چه‌قدر مورد احترام ماست و ما چه‌قدر علاقه‌مند به تعامل و پاسخگویی هستیم، رواج می‌یابد!

نمی‌خواهم چشم بر مشقات مسئولیتی که دکتر فدایی دارد ببندم و نمی‌خواهم حمایت او و مدیران استانداری را از سنت حسنه‌ای که در زمان استانداری رزم‌حسینی در اوج بود نادیده بگیرم (منظورم حضور خبرنگاران در نشست‌‌های تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری در استانداری است)؛ ولی به من حق بدهید بر این رویه‌ی استاندار محترم خرده بگیرم که پاسخگویی به رسانه‌ها را اولویت خود نمی‌داند. این چند سطر را نوشتم تا ضمن اعتراض به این رویه در استان، به همه‌ی آنان که بر منصبی در استان نشسته‌اند یادآوری کنم که برای یک حکمران و مسئول محلی، پاسخ‌گویی به رسانه‌های محلی باید در صدر سیاست‌های رسانه‌ای آنان باشد. /الف