در شورای آموزش و پرورش استان کرمان مطرح شد

در شهر کرمان ۲۱ مدرسه دو نوبته وجود دارد / ۶۰ درصد مدارس کرمان غیر ایمن هستند

گروه جامعه – مدیرکل آموزش و پرورش استان کرمان گفت: «در استان کرمان ۳۰۰ پروژه‌ی نیمه‌تمام داریم که ۳۶ مورد مربوط به شهر کرمان است».
به گزارش فردای کرمان به نقل از روابط عمومی استانداری کرمان، استاندار کرمان در جلسه‌ی شورای آموزش و پرورش استان کرمان با اشاره به طرح برخی مسائل درباره‌ی کمبود مدارس در شهر کرمان، گفت: «با تامین منابع مالی، امکان رهن و اجاره‌ی مکان‌های جدید با کاربری مدرسه برای سال تحصیلی جدید فراهم می‌شود».
محمدجواد فدایی افزود: «این امکان وجود دارد که از ساختمان‌های مازاد ادارات به عنوان ساختمان جایگزین مدرسه استفاده شود و در این رابطه باید شناسایی لازم صورت گرفته و این مکان‌ها در صورت داشتن استانداردهای لازم در اختیار آموزش و پرورش قرار گیرد».
استاندار کرمان از دانش‌آموزان به عنوان آینده‌سازان و سرمایه‌های گران‌بهای کشور نام برد و بیان کرد: «همه باید با توزیع متوازن امکانات، تجهیزات و نیروی انسانی به عدالت آموزشی در مناطق مختلف استان کمک کنند».

کمبود مدارس در حال تبدیل شدن به یک بحران است
نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی نیز با بیان این‌که شرایط امسال مدارس کرمان بسیار نگران‌کننده است، گفت: «دفتر ما پاسخگوی حجم بالای مراجعات مردم نیست و دستگاه‌های نظارتی و بازرسی می‌توانند این موضوع را تایید کنند».
محمدرضا پورابراهیمی با اشاره به این‌که مدارس کرمان با مشکل کمبود جا برای ثبت‌نام دانش‌آموزان مواجه هستند، ادامه داد: «درصدد هستیم که اعتبارات ویژه‌ای را برای ایجاد مدارس جدید در شهر کرمان بگیریم اما بی‌شک این کار تا مهرماه سال‌جاری امکان‌پذیر نیست».
وی با بیان این‌که وضعیت کنونی کمبود مدارس در کرمان قابل تحمل نیست، تاکید کرد: «حتما باید اعتبارات ملی را برای توسعه‌ی مدارس در استان جذب کنیم و در کنار آن ظرفیت بنیاد قدس نیز باید مورد توجه قرار گیرد».
پورابراهیمی ادامه داد: «از شرکت‌های بزرگ خواسته‌ایم بخشی از منابع خود را برای توسعه‌ی مدارس اختصاص دهند و در کنار آن همایش خیران مدرسه‌ساز را نیز در مهر یا آبان ماه برگزار خواهیم کرد».
وی با اشاره به این‌که کمبود مدارس در حال تبدیل شدن به یک بحران است، تاکید کرد: «امیدواریم که نهضت مدرسه‌سازی در استان و به ویژه شهر کرمان رونق گیرد».
نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: «۶۰ درصد مدارس موجود در کرمان غیرایمن هستند و لازم است که همه کمک کنند که نهضت مدرسه‌سازی در این شهر محقق شود».
وی گفت: «برخی از مدارس در شهر کرمان در نقاط پرترافیک و با برد تجاری قرار گرفته‌اند که آموزش و پرورش می‌تواند با تغییر کاربری این مدارس و تبدیل به احسن کردن این مکان‌ها، مدارس را در نقاط مناسب‌تر برپا کرده و ظرفیت‌های جدیدی را برای آموزش و پرورش ایجاد کند».
مدیر کل آموزش و پرورش استان کرمان نیز گفت: «در استان کرمان ۳۰۰ پروژه‌ی نیمه‌تمام داریم که ۳۶ مورد مربوط به شهر کرمان است».
مجید اسکندری‌نسب افزود: «در شهر کرمان ۲۱ مدرسه دو نوبته وجود دارد». /پ