استاندار کرمان در کمیته استانی هماهنگی اربعین:

خدمت‌رسانی به زائران اربعین وظیفه اخلاقی و مذهبی است

گروه جامعه – استاندار کرمان گفت: «امیدواریم با همکاری تمامی دست‌اندرکاران مربوطه، همایش بزرگ پیاده‌روی اربعین انعکاس کشوری و جهانی داشته باشد».
به گزارش فردای کرمان به نقل از روابط عمومی استانداری کرمان، محمدجواد فدایی در کمیته استانی هماهنگی اربعین، اظهار کرد: «خدمت‌رسانی به زائران اربعین یک وظیفه‌ی مذهبی، اخلاقی و اداری است که آن را بر عهده گرفته‌ایم و امیدواریم بتوانیم این کار را به خوبی انجام دهیم».
وی افزود: «کمیته‌های ستاد اربعین باید هرگونه مشکل یا سوالی را مطرح کنند تا بر اساس برنامه‌ریزی‌های استانی برای رفع آن‌ها اقدام شود و در صورت نیاز، پیگیری‌های کشوری نیز انجام خواهد شد».
فدایی بیان کرد: «امیدواریم با همکاری تمامی دست‌اندرکاران مربوطه، همایش بزرگ پیاده‌روی اربعین انعکاس کشوری و جهانی داشته باشد».
استاندار کرمان بر اعلام به موقع کمبودها نیز تاکید کرد و گفت: «در برخی از موارد به دلیل تاخیر در اعلام کمبودها، اقدامات لازم برای رفع آن‌ها در اسرع وقت انجام نمی‌شود که این موضوع باید برطرف شود».
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری کرمان نیز در این جلسه با اشاره به پیگیری‌های انجام شده برای تغییر زمین واگذار شده به کرمان در شلمچه، بیان کرد: «از آنجا که بخش زیادی از زوار کرمانی اربعین از مرز چزابه خارج می‌شوند و امکانات لازم در چزابه برای تسریع در احداث این اردوگاه برای استان کرمان مهیا شده، درخواست تغییر زمین واگذاری به کرمان از شلمچه به چزابه پیگیری شده است».
محمدصادق بصیری با اشاره به این‌که تامین زمینه‌های مناسب اعزام زائران اربعین نیاز به کار جهادی دارد، افزود: «ارزیابی موکب‌ها نیز باید از هم اکنون به صورت جدی دنبال شود».
جانشین فرمانده انتظامی استان کرمان نیز در این جلسه با اشاره به این‌که نیروی انتظامی برابر وظایف ذاتی خود تدابیر و تمهیدات امنیتی و ترافیکی لازم را اتخاذ و به رده‌های تحت امر ابلاغ کرده است، گفت: «در سال‌های گذشته در حوزه‌ی تردد اتوبوس‌های حامل زائران با مواردی از جمله اتوبوس‌های فاقد استانداردهای لازم و رانندگان فاقد صلاحیت‌های لازم روبه‌رو بودیم که این موارد باید در سال جاری برطرف شود».
سرهنگ ناصر فرشید خاطرنشان کرد: «افراد باید حتما با همراه داشتن گذرنامه برای سفر اربعین اقدام کنند تا از بروز مشکلات بعدی برای خود آن‌ها و دست‌اندرکاران جلوگیری شود».
وی ادامه داد: «برای ساماندهی جاماندگان از سفرهای اربعین نیز باید برنامه‌ریزی‌های لازم در موکب‌ها انجام شود».

اعزام زائران اربعین تا ۷ آبان ادامه دارد
رئیس سازمان حج و زیارت استان کرمان نیز در این جلسه گفت: «تاکنون بیش از هشت هزار و ۲۰۰ زائر اربعین در سامانه سماح ثبت‌نام کرده‌اند».
محمود عرب‌نژاد افزود: «در حال حاضر ۱۱۴ دفتر مجوزدار دائم و ۱۰ دفتر موقت در سطح استان کار ثبت‌نام زائران اربعین را انجام می‌دهند».
وی با اشاره به این‌که افراد متقاضی به صورت شخصی نیز می‌توانند برای ثبت‌نام سفر اربعین اقدام کنند، اظهار کرد: «در مجموع ۲۵ هزار تومان برای ثبت‌نام زائران اربعین دریافت می‌شود که از این میزان ۲۲ هزار تومان برای بیمه و هلال‌احمر و سه هزار تومان برای ثبت‌نام زائر دریافت می‌شود و دفاتر حق دریافت هزینه‌ی اضافی از زائران را ندارند».
رئیس سازمان حج و زیارت استان کرمان خاطرنشان کرد: «گزارش‌های رسیده نشان‌دهنده‌ی آن است که کافی‌نت‌ها در برخی موارد تا ۱۰ هزار تومان برای ثبت‌نام زائران دریافت می‌کنند که این موضوع باید ساماندهی شود».
عرب نژاد بیان کرد: «ثبت‌نام برای حضور در مراسم اربعین حتما باید از طریق سامانه سماح انجام شود تا در صورت بروز هرگونه مشکل، امکان پیگیری موضوعات وجود داشته باشد».
وی با اشاره به این‌که داشتن گذرنامه با شش ماه تمدید برای تمامی زائران الزامی است، افزود: «اعزام رسمی زائران اربعین از ۱۹ شهریور آغاز شده و تا هفتم آبان ماه ادامه دارد».
رئیس سازمان حج و زیارت استان کرمان گفت: «تلاش می‌شود تا پرواز مورد نیاز برای اعزام زائران متقاضی به صورت هوایی به صورت هفته‌ای یک مرتبه وجود داشته باشد و زائرین به این خدمت نیز دسترسی داشته باشند».

پیش‌بینی افزایش ۳۰ درصدی سفر زائران اربعین
مدیرکل راهداری و حمل‌و‌نقل جاده‌ای استان کرمان نیز در این جلسه گفت: «افزایش ۳۰ درصدی سفر با اتوبوس‌های بین شهری برای انتقال زائران اربعین پیش‌بینی شده است».
سیدعلی حاج‌سیدعلیخانی افزود: «طی سال گذشته در مجموع ۲۳ هزار و ۴۴۰ زائر از استان کرمان به وسیله‌ی اتوبوس به مرز منتقل شده‌اند».
وی ادامه داد: «در سال گذشته ۶۶۵ سفر برنامه‌ریزی و بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شد و خوشبختانه هیچ حادثه‌ای نیز برای این اتوبوس‌ها رخ نداده است».
مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای استان کرمان خاطرنشان کرد: «امکان دریافت بلیط‌های باز در استان کرمان فراهم شده تا زائران بتوانند در مسیر بازگشت از هر اتوبوسی که در دسترس بود، استفاده کنند».
حاج‌سیدعلیخانی اظهار کرد: «در مجموع ۵۰۴ اتوبوس بیش از تعداد مورد نیاز پیش‌بینی شده تا در مواقع ضروری به زائران استان کرمان و زائران سایر استان‌ها خدمات‌رسانی کنند».
وی با بیان این‌که دفاتر نظارت در پایانه‌های مسافربری به صورت ۲۴ ساعته فعال خواهد بود، گفت: «فروش اینترنتی بلیط نیز برنامه‌ریزی شده است». /پ