استاندار کرمان در همایش سراسری فرمانداران استان:

کسی حق ندارد در رای مردم دخالت کند / دستگاه‌ها مراجعان را بلاتکلیف نگذارند / از اول امسال ۱۵ واحد تولیدی راکد فعال شده

گروه جامعه ـ همایش سراسری فرمانداران استان کرمان صبح امروز چهارشنبه و بدون حضور خبرنگاران در محل استانداری کرمان برگزار شد.

به گزارش فردای‌کرمان به نقل از روابط عمومی استانداری کرمان، استاندار کرمان در این همایش، با بیان این‌که امسال سال انتخابات است و توان اجرایی و مدیریی استان با این ابزار سنجیده می‌شود، گفت: «سه اصل سلامت انتخابات، قانونی بودن و تحقق مشارکت حداکثری مردم از سوی وزارت کشور و دولت اعلام شده که جزو اصول کاری به‌شمار می‌روند».

محمدجواد فدایی افزود: «بر اساس فرمایش رهبر معظم انقلاب اسلامی، رای مردم، حق‌الناس است و نباید اجازه دهیم هیچ فردی به صورت مستقیم و غیر مستقیم حق مردم را ضایع کند».

وی ادامه داد: «انتخابات به ارتقا دانش سیاسی مردم کمک می‌کند و کسی حق ندارد در رای مردم که حق‌الناس است، دخالت کند».

فدایی اظهار کرد: «باید زمینه‌ای فراهم شود که نمایندگان با مشارکت حداکثری مردم و با آرای بالای مردم به مجلس بروند».

وی گفت: «استاندار و فرمانداران، نمایندگان دولت در مناطق مختلف هستند و مهم‌ترین وظیفه این است که مسئولیت‌هایی که بر عهده‌ی دولت، حکومت و نظام است را پیش برده و سعی کنیم وظایف دولت در منطقه به خوبی انجام شود».

استاندار کرمان در بخش دیگری از سخنان خود، امنیت را از مهم‌ترین وظایف نمایندگان دولت در مناطق دانست و تاکید کرد: «مردم باید همواره در امنیت و آرامش زندگی کنند و تامین و ارتقای امنیت باید در راس امور قرار گیرد و در این رابطه فرمانداران باید شوراهای تامین را به صورت مستمر برگزار کرده و مسائل امنیتی را در اسرع وقت به مدیریت استان و سایر رده‌های مرتبط اعلام کنند».

فدایی با اشاره به اینکه مجهز کردن شهرهای استان به دوربین‌های کنترل و پایش تصویری یکی از اولویت‌های موجود به شمار می رود، خاطرنشان کرد: «این موضوع در مرکز استان به صورت ویژه مد نظر قرار دارد و در سایر شهرستان‌ها نیز باید تامین اعتبار لازم انجام شده و این اقدام صورت گیرد».

وی سیستم اداری را ابزار لازم برای توسعه، حل مشکلات مردم و جلب رضایت مردم دانست و اظهار کرد: «اگر سیستم اداری کارایی لازم را نداشته باشد، به این اهداف دست نخواهیم یافت».

استاندار کرمان با اشاره به اینکه تصمیمات و اقدامات سیستم اداری باید بر اساس کار کارشناسی باشد، گفت: «پایین بودن سرعت عمل یکی از آفت‌های سیستم اداری است و باید تلاش شود که کارهای مردم با سرعت قابل قبول و بدون معطلی‌های بی‌دلیل انجام شود».

فدایی، استفاده حداکثری از ظرفیت‌های قانونی را مورد اشاره قرار داد و گفت: «در برخی موارد به دلیل عدم تسلط به قوانین، برخی کارها انجام نمی‌شوند و از این جهت، به‌دلیل اطلاع نداشتن از قانون؛ کار مردم انجام نشده و باقی می‌ماند».

وی بر تعیین تکلیف کار مردم تاکید و بیان کرد: «مردم را نباید بلاتکلیف گذاشت و متاسفانه زیاد دیده می‌شود که نه جواب مثبت و نه جواب منفی به مردم داده نمی‌شود و از این رو باید تاکید کرد که جواب ارائه شده به درخواست هر فرد باید منطقی، مستدل و قانونی باشد».

استاندار کرمان با اشاره به این‌که باید تمامی مراودات در سازمان ها مکتوب باشد، اظهار کرد: «شوراهای اداری باید قوی و کاربردی باشند و این شورا را به سمتی حرکت داده‌ایم که بسیاری از مشکلات استان در این شوراها حل شود».

وی در بخش دیگری از سخنان خود، بر ارتقای کارایی سیستم اداری نیز تاکید کرد و ادامه داد: «توجه به تولید و رونق تولید که یکی از اولویت‌های دولت به شمار می‌رود،  در سال جاری که از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی به عنوان رونق تولید نام‌گذاری شده باید به‌صورت ویژه مورد توجه قرار گیرد».

فدایی اظهار کرد: «در ابتدای سال جاری شش شاخص: فعال کردن واحدهای راکد و نیمه راکد، افزایش ظرفیت واحدهای موجود، تکمیل واحدهای نیمه‌تمام، راه‌اندازی واحدهای جدید، ایجاد شرکت‌های دانش بنیان و توسعه‌ی صادرات برای تحقق رونق تولید اعلام شده که باید مورد توجه ویژه قرار گیرند».

وی گفت: «از مجموع یک‌هزار و ۶۰۰ واحد تولیدی موجود در استان کرمان، ۹۰۰ واحد راکد و نیمه‌راکد هستند که باید فعال شوند و در پنج ماه امسال حدود  ۱۵ واحد در شمال استان کرمان فعال شده است».

وی به موضوع رفع فقر و محرومیت نیز اشاره و بیان کرد: «کار اساسی برای رفع محرومیت، افزایش تولید و سرمایه‌گذاری است».

استاندار کرمان به اجرای طرح مدیران یاور نیز اشاره و بیان کرد: «براساس این طرح، مدیریت توانمندسازی خانواده‌های تحت پوشش کمیته امداد و سایر نهادهای حمایتی به یکی از مدیران واگذار می‌شود که نتایج خوبی را نیز به دنبال داشته است». فدایی گفت: «این طرح در برخی شهرستان‌های استان اجرائی شده و در صورت امکان باید در سایر شهرستان‌ها نیز اجرایی شود». / الف