معاون استاندار کرمان:

جابه‌جایی جادۀ شهداد – نهبندان اعتبار بالایی نیاز دارد

گروه جامعه – معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کرمان با بیان این‌که جاده‌ی شهداد – نهبندان همچنان متاثر از سیلاب گذشته است و تردد از آن امکان‌پذیر نیست، گفت: «این محور از ابتدا نیز به منظور دسترسی به کویر به لحاظ امنیتی ایجاد شده و مسیر تردد عموم نبوده است و برای جابه‌جایی آن نیز اعتبار بالایی لازم است».
به گزارش فردای کرمان به نقل از روابط عمومی استانداری کرمان، سیدمصطفی آیت‌اللهی‌موسوی در نشست ستاد مدیریت بحران استان کرمان با اشاره به گزارش کارشناسی اداره کل بازرسی استان از عوامل بروز سیل و اقدامات دستگاه‌های اجرایی در راستای مقابله با آن اظهار کرد: «جمع‌بندی این مطالعه به دستگاه‌ها، فرمانداری‌ها و شهرداری‌ها ارسال شده است».
وی ادامه داد: «برای رفع نقاط ضعف و مشکلات مطرح شده در بخشی از موارد نیاز به اعتبار داریم که در حد استان نیست و باید از طریق وزارتخانه‌ها دنبال شوند».
آیت‌اللهی‌موسوی افزود: «بعضی موارد نیز نقص کارشناسی هستند که باید اصلاح شوند، در اجرا و واگذاری طرح‌ها همواره در کمیسیون‌ها بر رعایت بستر و حریم رودخانه‌ها تاکید داریم».
وی به سیل اسفند ماه ۹۷ و فروردین ماه امسال در استان اشاره کرد و گفت: «جاده‌ی شهداد – نهبندان همچنان متاثر از سیلاب گذشته است و تردد از آن امکان‌پذیر نیست».
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کرمان اضافه کرد: «این محور از ابتدا نیز به منظور دسترسی به کویر به لحاظ امنیتی ایجاد شده و مسیر تردد عموم نبوده است و برای جابه‌جایی آن نیز اعتبار بالایی لازم است».
وی گفت: «برای رفع برخی دیگر از آسیب‌شناسی‌های صورت گرفته در خصوص عوامل بروز سیل در استان کرمان، نیازمند اصلاح قوانین هستیم که می‌طلبد از طریق مجمع نمایندگان و اداره کل بازرسی نیز پیگیری شود».
آیت‌اللهی‌موسوی به مصوبه‌ی شورای مدیریت بحران استان در خصوص نقل مکان عشایر ساکن در مسیر‌های سیلابی اشاره کرد و افزود: «طبق مصوبه‌ی ستاد مدیریت بحران، عشایر باید سریعا کوچ خود را انجام داده و مسیرهای سیلابی را ترک کنند».
وی ادامه داد: «فرمانداری‌ها و اداره کل عشایری هرچه سریع‌تر این مسئله‌ی مهم را پیگیری کنند تا در زمان بارندگی دچار خسارت نشوند».
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کرمان، ایمن‌سازی شهرها و روستاها در برابر سیلاب را مورد تاکید قرار داد و گفت: «محافظت شهرها طبق قانون به عهده‌ی شهرداری‌ها است و باید طرح مدیریتی برای این موضوع داشته باشند».
وی نقل مکان عشایر ساکن در مسیر‌های سیلابی ساماندهی رودخانه‌های داخل شهر را از وظایف شهرداری‌ها دانست و از فرمانداری‌ها خواست تا نسبت به لایروبی مسیل‌ها و بازنگری دهانه‌ی پل‌ها با کمک راهداری اقدام کنند.
آیت‌اللهی‌موسوی ادامه داد: «کمیسیون‌های ماد‌ه‌ی ۹۹ و ۱۰۰ موظف هستند که مطابق قانون با ساخت‌وسازهای خلاف قانون برخورد کرد و احکام صادره را به اجرا بگذارند».
وی در خصوص مقابله با ملخ صحرایی نیز بیان کرد: «سال گذشته ۲۰ میلیارد تومان به سازمان حفظ نباتات اختصاص داده شد و بخشی از کار در استان صورت گرفت».
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کرمان افزود: «برای امسال نیز لازم است تا سازمان مدیریت برنامه‌ریزی، اعتباری برای پیش‌بینی و پیشگیری از هجوم ملخ و اعتباری به عنوان تملک به جهاد کشاورزی استان در سرفصل جاری آن‌ها قرار دهد که بتوانند کار مبارزه را عملیاتی کنند». /پ