رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان:

۶۲ درصد مجوزهای معدنی در استان غیرفعال‌‌اند!

گروه اقتصاد – رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان گفت: «سال گذشته موفق شدیم از محل یک درصد، ۱۲ و نیم میلیارد تومان به استان کمک کنیم و در سال‌جاری پیش‌بینی می‌کنیم این رقم به ۱۰۰ میلیارد تومان برسد».

به گزارش خبرنگار فردای کرمان، مهدی حسینی‌نژاد در هفتمین جلسه شورای معادن استان با اشاره به سفر رئیس‌جمهور و وزاری دولت به کرمان اظهار کرد: «طرح‌هایی که در سفر رئیس‌جمهور به کرمان افتتاح شد بیش از ۱۱ هزار میلیارد تومان مربوط به حوزه‌ی صنعت بود و عمدتا مربوط به معادن و صنایع معدنی بود».

وی افزود: «تا پایان امسال نیز حدود هشت‌هزار میلیارد تومان پروژه‌ی دیگر در بخش صنایع معدنی آماده‌ی افتتاح است».

حسینی‌نژاد ادامه داد: «ظرفیت معدنی استان و جلسات شورای معادن پتانسیل بسیار خوبی است و می‌تواند به راحتی برای سیاست‌گذاری در استان که یک استان معدنی است موثر باشد».

وی سپس با اشاره به برخی آمار و ارقام اظهار کرد: «تولید ناخالص داخلی استان ۳٫۴ درصد است که حدود ۳۹٫۷ درصد در حوزه‌ی صنعت، معدن و تجارت است».

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان بیان کرد: «حوزه‌ی معادن استان ۳۶٫۲ درصد از تولید ناخالص کشور را به خود اختصاص داده است».

وی با اشاره به وضعیت محدوده‌های معدنی در استان توضیح داد: «حدود شش هزار و ۱۳۶ مجوز در استان داریم که از این‌ میزان، دو هزار و ۳۳۰ مورد (۳۸درصد) فعال و بقیه غیرفعال هستند که باید برای آن‌ها چاره‌اندیشی شود».

حسینی‌نژاد یادآور شد: «دو هزار و ۶۵۵ محدوده در حال حاضر به دلیل مخالفت‌هایی که دستگاه‌های زیربط انجام می‌دهند و یا توسط سازمان صمت بلوکه است که ۶۲ درصد را شامل می‌شود».

وی افزود: «هزار و ۱۵۱ محدوده نیز آماده‌ی مزایده است».

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان با بیان این‌که سالانه بیش از ۹۲ میلیون تن ماده‌ی معدنی در استان استخراج می‌شود، گفت: «۹۹٫۶ درصد ارزش مواد معدنی استان در چهار ماده‌ی معدنی مس، آهن، زغال‌سنگ و کرومیت است و ۸۳٫۵ درصد ذخایر کشف‌شده در استان که بیش از پنج میلیارد ۸۰۰ میلیون تن است نیز شامل این چهار ماده‌ی معدنی است».

وی اظهار کرد: «ما می‌توانیم از طریق شورای معادن، صنایعی که آلاینده هستند را ملزم کنیم یک درصد از فروش خود را به استان اختصاص دهند که این مسئله نیز خیلی می‌تواند کمک کند زیرا در حوزه‌های زیرساختی، بهداشتی و درمانی و راهداری می‌توان از آن استفاده کرد».

حسینی‌نژاد اضافه کرد: «سال گذشته موفق شدیم از محل یک درصد، ۱۲ و نیم میلیارد تومان به استان کمک کنیم و در سال‌جاری پیش‌بینی می‌کنیم این رقم به ۱۰۰ میلیارد تومان برسد».

وی ادامه داد: «از محل ۱۵ درصد نیز سال گذشته ۱۴ میلیارد تومان در استان داشتیم و امسال ۴۱ میلیارد تومان پیش‌بینی کردیم».

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان بیان کرد: «از محل تنظیم توافق‌نامه با ایمیدرو نیز در سال‌جاری ۲۰۰ میلیارد تومان پروژه داریم».

وی با اشاره به پروژه‌های زیرساختی از محل اعتبارات تخصیص یافته به سازمان صمت، گفت: «احداث پایگاه امداد و نجات در سه‌راهی مسجد ابوالفضل(ع)، احداث جاده‌ی روستایی ختم – دهنو که تا سه ماه دیگر به اتمام می‌رسد، احداث جاده‌های روستایی که معادن در آن واقع شده است و مانیتورینگ معادن زغال‌سنگ ازجمله‌ی این موارد است».

حسینی‌نژاد با اشاره به پروژه‌هایی که از طریق معاونت امور معادن در حال پیگیری و انجام است، اظهار کرد: «این پروژه‌ها در بخش زیرساخت، اکتشاف و ایمنی است که در حال پیگیری هستیم».

در این نشست مقرر شد ظرف یک هفته پروژه‌های پیشنهادی دستگاه‌های استان به حوزه‌ی معاونت عمرانی ارایه شود تا در کمیته‌ای بررسی شوند و نهایتا دو هفته‌ی دیگر در شورای معادن تصمیم‌گیری شود. / الف