معاون اجتماعی و پیشگیری دادگستری کرمان مطرح کرد

استفاده از امکانات دولتی برای تبلیغ انتخاباتی جرم است

گروه جامعه – معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمان گفت: «طبق ماده‌ی ۵۹ قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی استفاده از امکانات دولتی له یا علیه نامزدهای انتخاباتی جرم محسوب می‌شود».
به گزارش فردای کرمان به نقل از روابط عمومی دادگستری استان کرمان، محمدباقر اسلامی در جلسه‌ی ستاد استانی پیشگیری از جرایم انتخاباتی بیان کرد: «در اجرای ماده‌ ۶۷ قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی یکی از وظایفی که بر عهده‌ی قوه قضائیه گذاشته‌اند، پیش‌بینی و انجام اقدامات پیشگیرانه در راستای جلوگیری از تخلفات و جرایم انتخاباتی است».
وی افزود: «طبق بخش‌نامه‌ی ریاست قوه قضائیه، جلسات ستاد پیشگیری از جرایم انتخاباتی در مرکز استان به ریاست ریئس کل دادگستری و در شهرستان‌ها به ریاست روسای حوزه‌های قضایی و با حضور مسئولان مرتبط با امر انتخابات در حال برگزاری هستند».
اسلامی با اشاره به این‌که وظیفه‌ی ذاتی قوه قضائیه بر اساس ۱۵۶ قانون اساسی، پشتیبانی از تمامی حقوق مردم ازجمله حق مشارکت در سرنوشت سیاسی خودشان است، گفت: «مردم با حضور در انتخابات می‌توانند آزادانه و آگاهانه در سرنوشت کشور مداخله داشته باشند ».
وی با اشاره به این‌که مشارکت حداکثری مردم در انتخابات مسئله‌ی جدی و بسیار بااهمیتی است اضافه کرد: «این حضور پرشور منجر به تقویت، افزایش مقبولیت، مشروعیت و اقتدار داخلی و بین‌المللی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران می‌شود».
این مقام قضایی بیان کرد: «ستاد در انتخابات‌های گذشته اقدامات بسیار ارزشمندی در راستای پیشگیری از جرایم انتخاباتی انجام داده است و از این تجارب برای هرچه باشکوه‌تر برگزار شدن انتخابات پیش‌رو استفاده خواهیم کرد».
وی ادامه داد: «این ستاد در سه مقطع پیش، حین و پس از برگزاری انتخابات تخلفات و جرایم انتخاباتی را مورد رصد قرار می‌دهد و تدابیر لازم پیشگیرانه را اتخاذ خواهد نمود و در صورت وقوع جرم با متخلفان برخورد قضایی خواهد شد».
اسلامی خاطرنشان کرد: «طبق ماده‌ی ۵۹ قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی استفاده از امکانات دولتی له یا علیه نامزدهای انتخاباتی جرم محسوب می‌شود و مقرر گردید با تشکیل کمیته‌ای در این رابطه محوریت اداره کل بازرسی و با همکاری اداره کل اطلاعات، دیوان محاسبات و ناجا به‌صورت مستمر تخلفات احتمالی در این حوزه رصد و به این ستاد گزارش شود». /پ