مدیرکل بهزیستی استان کرمان:

سالانه ۲۵۰۰ معلول مادرزادی در کرمان متولد می‌شود

گروه جامعه – مدیرکل بهزیستی استان کرمان با اشاره به وضعیت معلولیت‌های جسمی، حرکتی و ذهنی در استان کرمان گفت: «۲۵ هزار نفر معلول جسمی در استان کرمان داریم، که در این بین دومین معلولیت با ۱۷ هزار و ۵۰۰ نفر، معلولیت‌های ذهنی هستند ضمن آن‌که هفت‌هزار و ۵۰۰ نابینا، شش‌هزار و ۴۰۰ ناشنوا و دو هزار و ۵۰۰ روانی مزمن نیز در استان کرمان داریم».
به گزارش فردای کرمان به نقل از ایسنا کرمان، عباس صادق‌زاده در مراسم روز جهانی معلولین در کرمان با بیان لزوم اهتمام به پیشگیری از مسائل اجتماعی به‌ویژه معلولیت‌ها بیان کرد: «استان کرمان سه درصد جمعیت کشور را دارد اما ۴.۲ درصد جمعیت معلول کشور و ۱۶ درصد کودکان بی‌سرپرست و بدسرپرست کشور را در خود دارد و متاسفانه ۸۷ درصد کودکان ما بدسرپرست هستند».
وی با اشاره به این‌که باید تصمیم بگیریم و در خصوص پیشگیری از معلولیت یک گام مهم برداریم، افزود: «کرمان نخستین استانی بود که ایده‌ی اجباری شدن آزمایش ژنتیک را به مجلس برد و تصویب شد».
مدیرکل بهزیستی استان کرمان با اشاره به این‌که ما مشکل قانونی و اعتباری نداریم و فقط همتی را می‌خواهیم تا جمعیت معلول را کنترل کنیم ادامه داد: «در برخی مناطق به‌ویژه در جنوب و شرق استان کرمان هر ساله شاهد تولد فرزندانی هستیم که با معلولیت به دنیا می‌آیند و هزینه‌های آن‌ها در طول عمر به‌عهده‌ی خانواده و جامعه است».
صادق‌زاده با تاکید بر این‌که باید زیرساخت‌های مشاوره‌ی ژنتیک را در جامعه ایجاد کنیم که در شهرستان قلعه‌گنج دو مرکز مشاوره داریم گفت: «از استاندار کرمان درخواست داریم دستور ویژه‌ای برای همکاری دستگاه‌های اجرایی به‌منظور پیشگیری از معلولیت‌ها صادر کنند».
مدیرکل بهزیستی استان کرمان بیان کرد: «سالانه بیش از دو هزار و ۵۰۰ نفر متولدین معلول مادرزادی در استان داریم که در بدترین شرایط اگر ۵۰ درصد آن کنترل شود گام بزرگی برداشته‌ایم».
وی با اشاره به شعار امسال روز جهانی معلولین «ارتقاء مشارکت معلولان برای دسترسی به حقوق شهروندی» گفت: «جامعه این را پذیرفته که افراد معلول توانایی‌هایی دارند و اگر میدان در اختیار آن‌ها قرار بگیرد، توانایی‌های کم‌نظیری دارند».
صادق‌زاده اضافه کرد: «قانون حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت ابلاغ شده که شامل موارد مختلفی است و باید مسئولان نظام برای اجرای قانون و توجه به این ظرفیت همکاری کنند».
مدیرکل بهزیستی استان کرمان با تاکید بر مناسب‌سازی اماکن برای معلولان خاطرنشان کرد: «اگر دستگاه‌ها در چارچوب قانون قدم بردارند قطعا در سال آینده روز ۱۲ آذر متفاوتی را برگزار خواهیم کرد».
وی با بیان این‌که براساس اعلام سازمان جهانی بهداشت، می‌شود ۱۰ درصد افراد جامعه دچار معلولیت اعم از خفیف تا خیلی شدید باشند، توضیح داد: «چهار و نیم تا پنج درصد افراد دارای معلولیت بارز و نیازمند مراقبت دولت و حمایت ویژه هستند».
وی ادامه داد: «در استان کرمان به ۱۷۰ هزار معلول خدمت‌رسانی می‌کنیم که ۵۷ هزار نفر از آن‌ها مستمری‌بگیر هستند و بقیه از سایر مزایا ازجمله شهریه دانشگاه، مسکن، خدمات پرستاری و … بهره‌مند می‌شوند».
صادق‌زاده اضافه کرد: «تلاش می‌کنیم افراد دارای معلولیت شدید و خیلی شدید را تحت پوشش قرار داده و خفیف‌ترها را از گردونه‌ی مستمری خارج کنیم که خوشبختانه از طریق “CBR” و مشارکت دهیاران و بخشداران افراد دارای معلولیت بازر تحت حمایت هستند».
وی گفت: «این طرح ادامه دارد تا اگر فردی شناسایی نشده، شناسایی شود و تحت حمایت قرار بگیرد».
مدیرکل بهزیستی استان کرمان با اشاره به وضعیت معلولیت‌های جسمی، حرکتی و ذهنی در استان کرمان افزود: «۲۵ هزار نفر معلول جسمی در استان کرمان داریم، که در این بین دومین معلولیت با ۱۷ هزار و ۵۰۰ نفر، معلولیت‌های ذهنی هستند ضمن آن‌که هفت‌هزار و ۵۰۰ نابینا، شش‌هزار و ۴۰۰ ناشنوا و دو هزار و ۵۰۰ روانی مزمن نیز در استان کرمان داریم». /پ