شهردار کرمان:

شورا برنامه‌های جایگزین مناسب با درآمد شهرداری ارائه کند

گروه جامعه – شهردار کرمان با اشاره به مشکلات اقتصادی و تحریم‌ها و تاثیر آن‌ها بر برنامه‌های توسعه‌ی شهری گفت: «باید با توجه به این شرایط که درآمدهای شهرداری کاهش یافته اعضای شورای شهر برنامه‌ها و راهکارهای جایگزینی مناسبی ارایه دهند».
به گزارش فردای کرمان به نقل از ایسنا کرمان، سیدمهران عالم‌زاده صبح امروز ۱۳ آذرماه در همایش شهرداران و روسای شوراهای اسلامی شهر با حضور معاون امور شهرداری‌های وزارت کشور و مدیرکل امور شوراهای اسلامی شهر و روستایی وزارت کشور بیان کرد: «شهر یک موجود زنده و همواره در حال زایندگی، تغییر و رشد است».
وی با بیان این‌که برای انجام اقدامات نمی‌توان شهر را متوقف کرد، افزود: «ما برای شهر برنامه نداریم و این بی‌برنامگی نیز متاسفانه سبب بروز مشکلات شده است و اگر شهر دارای برنامه باشد اعضای شورای شهر و شهرداری‌ها نیز موظف می‌شوند براساس برنامه‌ی شهر حرکت کنند».
شهردار کرمان با بیان این‌که برنامه‌ای با همکاری دانشگاه شهید باهنر کرمان برای پنج سال آینده‌ی شهر کرمان در دست تدوین داریم که در آن چشم‌انداز پنج ساله‌ی شهر را ترسیم خواهیم کرد، اضافه کرد: «باید برنامه‌های حوزه‌ی شهری بر اساس اولویت‌بندی باشند تا اقدامات و اعتبارات بر اساس این اولویت‌ها تخصیص داده شود ضمن آن‌که برنامه‌های شهری نیز باید همگون و متوازن باشند».
وی با اشاره به مشکلات اقتصادی و تحریم‌ها و تاثیر آن‌ها بر برنامه‌های توسعه‌ی شهری یادآور شد: «باید با توجه به این شرایط که درآمدهای شهرداری کاهش یافته اعضای شورای شهر برنامه‌ها و راهکارهای جایگزینی مناسبی ارایه دهند».
عالم‌زاده با بیان این‌که اگر دیر حقوق کارکنان شهرداران داده شود، انگیزه در آن‌ها کاهش پیدا خواهد کرد، افزود: «شهرداران باید پرداخت حقوق کارکنان را در اولویت برنامه‌های خود قرار دهند».
وی از تعامل و ارتباط مستمر شهرداری‌ها با سایر دستگاه‌های شهری سخن به میان آورد و بیان کرد: «اعتبارات اختصاص داده به شهرداری کرمان برخی اوقات به اندازه‌ی یک شهر کوچک است اما ما شرایط فعلی کشور را درک می‌کنیم و اعتراضی نیز به این موضوع نداریم، شایان ذکر است که در گذشته پنج درصد بودجه‌ی استان کرمان به شهرداری کرمان اختصاص داده می‌شد که امروز این اعتبار به حدود یک درصد رسیده است».
شهردار کرمان اضافه کرد: «شهرداران در شرایط خاص اقتصادی باید مصوباتی را داشته باشند که بتوانند منابع مالی خود را از طریق مردم و درآمدهای پایدار تامین کنند».
وی با بیان این‌که لایحه‌های شهرسازی کرمان بسیار ضعیف بود، گفت: «لوایح شهرداری کرمان مربوط به ۱۲ سال قبل بودند که تاکنون تغییری در آن‌ها به وجود نیامده بود که در این راستا تغییرات پیشنهادی را به شورا ارائه دادیم و خوشبختانه شورای شهر نیز پذیرفت که جراحی‌هایی در این لوایح صورت دهد».
عالم‌زاده به شفافیت مالی و اجرایی در شهرداری‌ها اشاره کرد و افزود: «برای اولین بار در کرمان، سامانه‌ی شفافیت شهرداری کرمان را راه‌اندازی و طرح تفضیلی شهر کرمان را نیز در معرض دید عموم قرار دادیم و معتقدیم در این راستا در شهرداری کرمان یک اتاق شیشه‌ای ایجاد کردیم تا همه عملکرد ما را ببینند و نظر دهند زیرا این اتفاق باعث رشد شهری و افزایش اعتماد عمومی در بین مردم خواهد شد». /پ