رییس اتاق کرمان:

مسیر توسعۀ صادرات در اتاق کرمان رصد می‌شود

گروه اقتصاد – رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان گفت: «اتاق کرمان برنامه‌ریزی کرده تا سال آینده صرفا برای توسعه‌ی صادرات تلاش کند و کار را آغاز کرده‌ایم و هفته‌ی آینده تقدیر از فعالان صادراتی را برگزار خواهیم کرد و تامین مالی را دنبال می‌کنیم».
به گزارش فردای کرمان به نقل از ایسنا کرمان، سیدمهدی طبیب‌زاده در همایش آشنایی با فرصت‌های تجاری کرمان و اتحادیه‌ی اقتصادی اوراسیا در اتاق بازرگانی کرمان بیان کرد: «فعالان اقتصادی علی‌رغم همه‌ی مشکلات و تحریم‌ها، با همت و تلاش خود صادرات را انجام داده‌اند و رشد میزان صادرات غیرنفتی در چند ماهه‌ی گذشته نشان می‌دهد عزم جدی در این بخش وجود دارد و باید مسیر صادرات را تسهیل کنیم».
وی افزود: «به نظر ما باور جدی برای صادرات در کشور وجود ندارد زیرا قوانین و بخشنامه‌های زیادی برای صادرات داریم اما در عمل نمود ندارد و بین گفته و عمل تشابهی وجود ندارد».
طبیب‌زاده اضافه کرد: «درخواست داریم باور جدی را در عملیات اجرایی (حمایت از صادرات) نشان بدهیم تا صادرکنندگان با مسائل پیش پا افتاده مواجه نباشند».
وی ادامه داد: «اتاق کرمان برنامه‌ریزی کرده تا سال آینده صرفا برای توسعه‌ی صادرات تلاش کند و کار را آغاز کرده‌ایم و هفته‌ی آینده تقدیر از فعالان صادراتی را برگزار خواهیم کرد و تامین مالی را دنبال می‌کنیم».
رییس اتاق کرمان گفت: «مسیر توسعه‌ی صادرات در اتاق بازرگانی کرمان مرتب رصد می‌شود و تلاش می‌کنیم مسیر تسهیل شود».
وی با اشاره به موافقت‌نامه‌ی تجارت آزاد ایران و اوراسیا خاطرنشان کرد: «به نظر می‌آید بخشی از دغدغه‌های ما در حوزه‌ی اوراسیا دیده شده و امیدواریم در استان کرمان بتوانیم به موفقیت توافقنامه کمک کنیم و در حالی که از آبان‌ماه این توافقنامه عملی شده ما با سه نفر از سفرای این کشورها دیدار داشته‌ایم».
طبیب‌زاده بیان کرد: «امکان تولید محصولات بسیاری در استان کرمان به صورت بالقوه و بالفعل وجود دارد و روابط خوبی با این پنج کشور (روسیه، بلاروس، ارمنستان، قرقیزستان و قزاقستان) داریم و عملکرد صادرات سال ۹۶ به‌ویژه به قزاقستان، قرقیزستان و روسیه خوب بوده و با توجه به ظرفیت موجود، مسیر تا حدودی باز است».
رییس اتاق کرمان گفت: «ما با عزم جدی به عنوان یک راهکار موثر در توسعه‌ی صادرات استان پرداخته‌ایم و کرمان می‌تواند بهترین گزینه برای سنجش موفقیت در این حوزه باشد».
وی با اشاره به تلاش کرمان برای جهش صادراتی افزود: «در سال ۹۷ صادرات غیرنفتی استان کرمان ۲.۲ میلیارد دلار بوه که به راحتی قابل افزایش به ۱۰ میلیارد دلار است؛ که برنامه بلندپروازانه اما عملیاتی است و بخش مهمی از این میزان را می‌توانیم به کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا هدایت کنیم».
طبیب‌زاده با اشاره به واردات کالاهای ترجیحی از کشورهای اوراسیا بیان کرد: «تجارت، معامله دو سویه و برد – برد است و ما نیز می‌خواهیم سود ببریم و فعالان باید تلاش کنند که کالاهایی باکیفیت عالی و قابل رقابت تولید و صادر کنند». /پ