مدیرکل میراث‌فرهنگی استان کرمان در جمع خبرنگاران:

تکلیف «ساروج‌پارس» هنوز معلوم نیست / از نظر میراث‌فرهنگی ارتفاع پروژه باید کوتاه شود / می‌خواستیم موضوع مسالمت‌آمیز حل شود که نشد! / از مواضع میراث‌فرهنگی کوتاه نمی‌آییم

گروه جامعه ـ چند روز گذشته برای دوست‌داران شهر و میراث‌فرهنگی کرمان روزهای سختی بود. نگرانی‌ها از آنجا شدت گرفت که خبری به‌نقل از رئیس کل دادگستری استان کرمان منتشر شد که در آن، یدالله موحد بر تسریع در انجام پروژه‌ی «ساروج‌پارس» تاکید کرده و گفته است: «با ورود دستگاه قضایی پروژه احداث مجتمع اداری، فرهنگی، تجاری، تفریحی ساروج پارس در مجاورت بافت تاریخی شهر کرمان سرعت می‌گیرد».

در این خبر که روابط عمومی دادگستری استان تهیه کرده و در اختیار رسانه‌ها قرار داده به نقل از رئیس کل دادگستری استان کرمان آمده است: «در راستای انجام حمایت‌های لازم برای رفع مسائل و مشکلات حقوقی و قضایی سرمایه‌گذاری و تسریع در اجرای پروژه ساروج‌پارس در پی برگزاری جلسات متعدد، شهرداری و سازمان میراث فرهنگی استان کرمان موظف به همکاری و مساعدت لازم در این رابطه شدند».

در بخش دیگری از این خبر آمده که موحد گفته: «در راستای بررسی نقشه‌ها و عملیات اجرایی پروژه مجتمع ساروج پارس مصوب شده است کلیه‌ی ادارات و سازمان‌ها به‌ویژه شهرداری و سازمان میراث فرهنگی استان کرمان در راستای تکمیل پروژه همکاری و مساعدت لازم را داشته باشند».

این اظهارات موحد از سوی برخی چنین تفسیر شد که کار ساروج‌پارس تمام شده و پروژه باید به همین شکل فعلی ادامه یابد؛ یعنی با ارتفاعی که حریم بازار را شکسته و با حجمی که نقشه‌های تایید شده را زیر پا گذاشته است! فریدون فعالی، مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان کرمان اما ظهر روز چهارشنبه سیزدهم آذرماه، در جمع خبرنگاران اعلام کرد که هنوز تکلیف این پروژه روشن نشده و کار در مرحله‌ی پیگیری قضایی و کارشناسی است.

به گزارش خبرنگار فردای‌کرمان، او در این‌باره گفت: «در این پروژه، اختلاف‌نظراتی بین وزارت میراث‌فرهنگی و گروه مشاورانی که پروژه را اجرا کرده‌اند وجود دارد و این اختلاف‌نظر هنوز از نظر وزارت میراث‌فرهنگی حل نشده است. ما خیلی علاقه‌مند بودیم موضوع را مسالمت‌آمیز حل کنیم و کار به مراجع قضایی کشیده نشود ولی الان وزارت میراث‌فرهنگی از طریق مراجع قضایی پیگیر است تا بررسی انجام و تصمیم نهایی گرفته شود».

وی افزود: «ما در مراجع قضایی دفاعیات و ‌نظرات کارشناسی خود را اعلام خواهیم کرد و تصمیم از طریق مراجع قضایی گرفته و اعلام خواهد شد. یا حق را به ما خواهند داد یا طرف مقابل».

فعالی با بیان این‌که ما نتوانستیم در جلسات مشترک با کارشناسان به نتیجه‌ی واحدی برسیم و تاکید بر این‌که موضوع از طریق مراجع قضایی پیگیری می‌شود، ادامه داد: «هیچ اتفاق جدیدی در مورد ساروج‌پارس رخ نداده و همان وضعیت سابق وجود دارد».

وی تصریح کرد: «سازه از این ارتفاع بالاتر نخواهد رفت».

وی اظهار کرد: «نظر میراث‌فرهنگی این است که ارتفاع از آنچه هست بالاتر نرود و به‌صورت مکتوب هم این موضوع به سرمایه‌گذار اعلام شده است».

فعالی با بیان این‌که دغدغه‌ی اول در این پروژه ارتفاع آن است، گفت: «در سطح‌اشغال هم پروژه مشکل دارد که البته در این زمینه به نتیجه رسیده‌ایم و قرار شد در فاز بعدی این سطح اشغال جبران شود. آنچه مدنظر بوده، سطح اشغال ۶۰ به ۴۰ بوده اما الان ۲۰ به ۸۰ اجرا شده است! باید در فاز بعدی این رقم اصلاح و در مجموع به همان ۶۰ به ۴۰ برسیم».

وی در پاسخ به این پرسش فردای‌کرمان که آیا ممکن است ارتفاع این پروژه کوتاه شود؟ گفت: «نظر میراث‌فرهنگی این است که ارتفاع پروژه‌ی ساروج‌پارس باید کوتاه شود».

مدیرکل میراث‌فرهنگی استان کرمان توضیح داد: «فقط در مسیری که «بر» خیابان اصلی است ارتفاع باید یک طبقه اضافه شود اما به سمت بازار که می‌آید ارتفاع باید کم شود. این، نظر کارشناسی و مجوزی است که میراث‌فرهنگی داده است. غیر از این مصوبه اگر اقدامی شود از طریق مراجع قضایی پیگیری می‌شود».

وی در پاسخ به پرسش دیگر «فردای‌کرمان» مبنی بر این‌که اخیرا رئیس کل دادگستری استان تاکید کرده که میراث‌فرهنگی و شهرداری در تسریع این پروژه بکوشند، این، به چه معناست؟ گفت: «در همه‌ی استان‌ها از جمله کرمان، کمیته حمایت قضایی از سرمایه‌گذاران تشکیل شده که ریاست آن با رئیس محترم دادگستری استان است. ایشان در مورد بسیاری از پروژه‌های استانی ورود کرده و مسائل سرمایه‌گذاران را رصد می‌کنند و در مواردی که نیاز باشد از مدیران اجرایی نیز توضیح می‌خواهند و اگر هم اختلافی باشد بررسی می‌کنند تا طبق قانون همه‌ی مسائل پیش رود».

فعالی افزود: «ما هم در دو جلسه‌ی این کمیته به‌عنوان مدعو حاضر شدیم و با حضور رئیس محترم دادگستری مواضع خود را اعلام کردیم؛ مواضع میراث‌فرهنگی، همان چیزی است که ابتدای عرایضم گفتم».

وی بیان کرد: «نگاه این است که به سرمایه‌گذاران بخش خصوصی کمک شود تا بتواند فعالیت کند، ما هم نگاه‌مان این است که سرمایه‌گذار حمایت شود ولی همه‌ی اقدامات باید  با رعایت اصول و در چارچوب مقررات و موازین قانونی صورت گیرد».

وی ادامه داد: «در یکی از جلسات هم، شهرداری دلایل و مدارکی را ارائه کرد؛ مثلا این‌که کد ارتفاعی را از میراث‌فرهنگی گرفته و برای آن امضا هم گرفته است. حالا این‌که میراث‌فرهنگی کد را داده یا نداده و آیا آنچه که موجود است، قابل اتکا هست یا نه؟ مسائلی است که باید از طریق مراجع قضایی بررسی شود. مدیرکل محترم دادگستری هم به این نکته اذعان داشتند که در حوزه‌ی قضایی موضوع بررسی شود تا به یک جمع‌بندی نهایی برسد».

مدیرکل میراث‌فرهنگی استان کرمان در پاسخ به این پرسش «فردای‌کرمان» که آیا پروژه‌ی ساروج‌پارس در حال حاضر متوقف است؟ گفت: «اگر اقدامی در حال انجام است در دیگر بخش‌های پروژه است که مربوط به این مسائل مورد اختلاف نیست».

وی تصریح کرد: «ما از مواضع‌مان کوتاه نخواهیم آمد».

فعالی اضافه کرد: «من اما از این دلم می‌سوزد که با این قوت داریم موضوع را پیگیری می‌کنیم ولی از آن‌طرف محکوم شویم به این که دارید از مواضع میراث‌فرهنگی کوتاه می‌آیید!».

وی با تاکید بر این‌که ما مواضع کارشناسی میراث‌فرهنگی را پیگیری می‌کنیم و محکم هم پای آن ایستادیم، گفت: «نهایتا یک تصمیم باید گرفته شود و مرجعی که باید به موضوع رسیدگی کند دستگاه قضایی است که با صلاحیت و اعتباری که دارد حق را به حق‌دار خواهد داد».

وی اضافه کرد: «کمیته حمایت قضایی از سرمایه‌گذاران هم قصد و نیتش خیر است تا از سرمایه‌گذار حمایت و اصول و موازین قانونی لحاظ شود. من چندین سال به این کمیته رفته‌ام و دیده‌ام همیشه نظرشان این بوده که اتفاق خیری رخ بدهد».

فعالی همچنین در پاسخ به «فردای‌کرمان» درباره‌ی فرسایشی شدن روند تعیین‌تکلیف این پروژه با تایید این موضوع گفت: «فرایندهایی اجرایی کار پیگیری شده و موضع ما هم از اول یکی بوده است. فرمایش شما درست است. پروژه نباید فرسایی ود و تکلیف باید مشخص شود؛ یا میراث‌فرهنگی در صدور مجوزها مشکل داشته یا طرف مقابل اصول را رعایت نکرده؛ این قابل بررسی است».

به گزارش فردای‌کرمان، فعالی در این جلسه همچنین درباره‌ی پروژه‌ی بام‌کرمان و برخی از دیگر از مسائل حوزه‌ی تحت مدیریت خود توضیحاتی داد که در اخباری جداگانه در پایگاه خبری فردای‌کرمان منتشر می‌شود. / الف