هشدار فائو دربارۀ حمله دسته‌های بزرگ ملخ‌ به ایران؛

جنوب کرمان و منطقۀ جازموریان مورد حمله قرار می‌گیرد / فاز اصلی حملۀ ملخ‌ها در دی‌ماه خواهد بود

گروه اقتصاد – سخنگوی سازمان حفظ نباتات گفت: «سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) پیش‌بینی کرده است که طی سه روز آینده دسته‌‌های بسیار بزرگی از ملخ‌های مهاجم وارد کشور شده و جنوب استان کرمان و منطقه‌ی جازموریان را مورد حمله قرار می‌دهد».
به گزارش فردای کرمان به نقل از ایلنا، محمدرضا میر پنج‌شنبه‌ی گذشته با بیان این‌که ملخ‌های مهاجم از کشورهای هند و پاکستان به ایران بازگشته‌اند، بیان کرد: «ملخ‌های که هم‌اکنون وارد کشور شده‌اند همان‌هایی هستند که در فاز اول از ایران گذشته و به هند و پاکستان رفته‌اند».
وی ادامه داد: «این ملخ‌ها برای زمستان‌گذرانی در مسیر بازگشت به کانون اصلی خود یعنی حاشیه‌ی دریای سرخ بار دیگر از ایران گذر خواهند کرد».
میر با تاکید بر این‌که ورود ملخ‌‌ها به ایران به گستردگی فاز اول نیست،‌ افزود: «تنها ۲۰ تا ۳۰ درصد جمعیت ملخ‌ها وارد ایران می‌شوند که سطح بسیار کمتری از فاز اول تهاجم است».
وی اضافه کرد: «هم‌اکنون استان‌های هرمزگان و سیستان و بلوچستان در سطحی بیش از دو هزار هکتار با ملخ‌های مهاجم درگیر هستند».
میر با اشاره به آخرین گزارش سازمان سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) درباره‌ی ملخ‌های مهاجم صحرایی،‌ گفت: «این سازمان پیش‌بینی کرده است تا سه روز آینده دسته‌جات بسیار بزرگی از ملخ‌های مهاجم وارد کشور ما می‌شود».
وی بیان کرد: «دسته‌های بزرگ ملخ‌های مهاجم جنوب استان کرمان و منطقه‌ی جازموریان را مورد حمله قرار خواهند داد».
سخنگوی سازمان حفظ نباتات در پاسخ به این پرسش که آیا برای بازگشت دسته‌‌های بزرگ ملخ‌ها آماده هستید؟ گفت: «آمادگی لازم برای مبارزه با ملخ‌ها را داریم، هم‌اکنون ماشین‌آلات و سموم مورد نیاز برای مبارزه آماده است و مشکلی در این‌باره نیست».
وی با بیان این‌که تا این لحظه به مزارع و باغ‌های مردم آسیبی وارد نشده و حمله‌ی ملخ‌ها به مراتع بوده است، پیش‌بینی کرد: «تا پایان مبارزه با ملخ‌های مهاجم خساراتی به مزارع و باغات وارد نشود».
میر فاز اصلی حمله‌ی ملخ‌های مهاجم را در دی‌ماه بیان کرد که بار دیگر از خاستگاه خود یعنی عربستان و حاشیه‌ی دریای سرخ به ایران خواهند آمد.
وی اضافه کرد: «با توجه به آمادگی ایران و تجربه‌ی گذشته برای مبارزه با ملخ‌های مهاجم، مبارزه در فاز اصلی تهاجم نیز با موفقیت و کمترین آسیب انجام خواهد شد». /پ