یادداشت محمد لطیف‌کار

بزرگداشت ناظم‌الاطباء کرمانی در محاق

محمد لطیف‌کار – چند روز پیش وقتی در بلوار پزشک مشغول رانندگی بودم، تابلوی خیابانی که به تازگی مزین به نام ناظم‌الاطباء کرمانی شده است، نظرم را جلب کرد. تابلو در ابتدای ورودی یکی از خیابان‌های فرعی این بلوار نصب شده بود و در ادامه، نیز بر روی دیوار تمامی کوچه‌های این خیابان تا ورود به بلوارجمهوری اسلامی، تابلوی نام این پزشک عالی‌قدر و پر افتخار کرمانی بر روی تمامی کوچه‌ها دیده می‌شد. طبیعتا خوشحال شدم، و فی‌المجلس چند عکس هم به یادگار گرفتم.
فکر کردم چقدر خوب بود اگر این رویداد فرهنگی در همان روز نصب، با مردم کرمان به اشتراک گذاشته می‌شد. به‌طور مثال، شهرداری برای نصب این تابلوها، می‌توانست یک مراسم نمادین، ولو مختصر برگزار کند، و دست‌کم برای ثبت تاریخی این رویداد از یک پزشک پیشکسوت و نامدار کرمانی نیز برای حضور در این مراسم کوچک دعوت کند.
ناظم‌الاطباء کرمانی پزشک نامدار و ادیب کرمانی با این‌که در تاریخ معاصر کشورمان چهره‌ی شناخته شده‌ای دارد، آن‌چنان‌که شایسته بوده، تا به حال در کرمان مورد توجه قرار نگرفته است. الا این‌که اخیرا قرار بود از مقام شامخ پزشکی و فرهنگی ایشان در کرمان تقدیر شود. تمام مقدمات این کار هم فراهم شده بود، اما ناگهان ورق برگشت!
دو هفته قبل، و درست یک‌روز پیش از آن‌که در کرمان همایش بزرگداشت این طبیب صاحب‌نام را برگزار شود، چنان که می‌دانید ناگهان این شهر به سوگ سردار شهید سلیمانی و حادثه‌ی اندوه‌بار مراسم تشییع نشست، و متعاقب آن، برگزاری این همایش در هاله‌ای از ابهام فرو رفت، که این بلاتکلیفی کماکان ادامه دارد.
ناظم‌الاطباء کرمانی از مفاخرکرمان در حوزه‌ی سلامت و فرهنگ دوره‌ی خود بود. از او تالیفات ارزشمندی، از جمله «پزشکی‌نامه» و «فرهنگ نفیسی» به یادگار مانده است. /پ

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید