نگرانی مردم خنامان رفسنجان از فعالیت یک معدن شن و ماسه؛

کشاورزی و معیشت ما به خطر افتاده است

گروه جامعه – ده‌ها نفر از کشاورزان رفسنجانی با حضور در استانداری کرمان به فعالیت یک معدن شن و ماسه در نزدیکی مناطق مسکونی و کشاورزی این شهرستان اعتراض کرده و خواستار جلوگیری از ادامه‌ی کار این معدن شدند. کشاورزان می‌گویند فعالیت این معدن بر آب قنات‌ها و پوشش گیاهی منطقه اثر گذاشته است.
به گزارش فردای کرمان به نقل از ایرنا کرمان، یکی از کشاورزان اعتراض‌کننده گفت: «معدن شن و ماسه منطقه‌ی گیو علی‌آباد باید جمع‌آوری شود زیرا فعالیت این معدن به طول هشت کیلومتر انواع بوته‌ها و پوشش گیاهی و جانوری را از بین برده است».
محمد مرشد افزود: «بارندگی‌های فراوان، چندین قنات، مراتع و پوشش گیاهی غنی در نزدیکی رودخانه‌ی گیو روستای خنامان رفسنجان وجود دارد و کشاورزان و دامداران بسیاری از این راه امرار معاش می‌کنند».
وی اضافه کرد: «معدن شن و ماسه، خاک و پوشش گیاهی این منطقه را با خطر نابودی روبه‌رو کرده که این امر احتمال وقوع سیلاب را دوچندان می‌کند و از طرفی موجب از بین رفتن قنات‌ها و آب منطقه می‌شود و کشاورزی و معیشت ما را به خطر انداخته است».
کشاورز دیگری بیان کرد: «چند روز در سطح شهرستان اعتراض خود را به فعالیت این معدن اعلام کردیم که رسیدگی نشد و لذا به استانداری کرمان آمدیم تا به مشکل ما در استان رسیدگی شود».
محمد ظهرکوه‌زاده افزود: «برداشت‌های معدن شن و ماسه بر روی آب قنات‌ها تاثیر گذاشته و این معدن در محیط‌های انسانی و تا نزدیکی ۵۰ متری روستای گیو برداشت معدنی دارد».
خنامان نام دهستانی در بخش مرکزی شهرستان رفسنجان، استان کرمان است که براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۵۳۰ خانوار بوده‌ است. /پ

عکس: ایرنا کرمان

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید