نهمین نشست خاطره با عنوان «حاج‌قاسم در خاطرات یاران» در سرچشمه برگزار شد

در مکتب حاج قاسم

گروه فرهنگ‌وهنر – سالن جلسات فرهنگ‌سرای مس سرچشمه هفته‌ی گذشته شاهد اشک‌ها و لبخندهای رزمندگان دیروز و راویان امروز بود؛ جلسه‌ی «حاج‌قاسم در خاطرات یاران» فرصتی بود تا سردار محمدرضا حسنی‌سعدی، آزاده دکتراحمد یوسف‌زاده و جانباز دکترعلی‌رضا برهانی‌نژاد خاطرات خود از سپهبد شهید قاسم سلیمانی را بازخوانی کنند.
در این نشست که جمعی از کارکنان مس و اهالی شهر سرچشمه همراه شد، با حمایت شرکت سرمایه‌گذاری مس سرچشمه، هلدینگ افق کرمان، و روابط عمومی مجتمع مس سرچشمه برگزار شد و جزو سلسله‌ نشست‌هایی است که با عنوان «نشست خاطره» از ده سال پیش تاکنون اجرا می‌شود. ایده‌ی نشست‌های خاطره از مهندس داعی‌پاریزی از پیشکسوتان صنعت مس و مجری آن مهدی محبی‌کرمانی، شاعر و نویسنده و از بازنشستگان و پیشکسوتان این صنعت است.
نشست‌های خاطره تا دوره‌ی هشتم، بیش‌تر با حضور نسل اول و دوم صنعت مس برگزار شدند که قدیمی‌های مس می‌آمدند و دیداری تازه می‌کردند، دور هم می‌نشستند و از روزهای صنعت مس در جریان رویدادهای انقلاب و پس از آن در دوران جنگ تحمیلی خاطره می‌گفتند.
به گزارش فردای کرمان به نقل از استقامت، محبی‌کرمانی، دوشنبه‌ی گذشته چهاردهم بهمن، در نهمین دوره از این نشست صمیمانه در این‌باره توضیح داد: «۱۰ سال است که این نشست در حال برگزاری است. این ایده از مهندس داعی است و همین‌جا یادی می‌کنم از زنده‌یاد رمضان جمالی‌ پاقلعه؛ ما سه نفر تاکنون پای ثابت این برنامه بودیم. الان اما آقای جمالی‌ پاقلعه هم برای همیشه رفته است. خدا رحمت‌شان کند».


او سپس با خیرمقدم به همه‌ی کسانی که در نهمین نشست خاطره شرکت کردند و با مرور کوتاهی بر نشست‌های پیشین گفت: «سال‌های اول نشست خاطره، گروهی از افراد نسل اول و پیش از انقلاب سرچشمه دور هم جمع می‌شدند و خاطره‌گویی می‌کردند. شش نشست ما مربوط به خاطرات پیش از انقلاب و به‌ویژه دوران انقلاب بود که خاطرات بسیار عزیزی است و مهم‌تر از همه خاطرات مربوط به دوران جنگ بود. بعد از این، نشست‌ها خاطرات موضوعی شد؛ یکی از بحران‌هایی که سرچشمه با موفقیت از آن بیرون آمد بحران آذر ۶۵ بود که جلسه‌ای را به آن اختصاص دادیم. همچنین، نشست خاطره‌ای هم با موضوع شهرداران سرچشمه برگزار شد. این خاطرات همگی مستندسازی و جمع‌آوری شد و یکی از قوی‌ترین منابع تاریخی سرچشمه در دوران معاصر از درون این نشست‌ها شکل گرفته است».
او با بیان این‌که امیدوارم این نشست‌ها همچنان ادامه داشته باشد، افزود: «امروز افتخاری نصیب ما شد و آن هم، برگزاری نشست خاطره‌ای به‌یاد شهید حاج قاسم است و توانستیم میهمانانی را در جمع خود داشته باشیم که نزدیک‌ترین ارتباط را با حاج‌قاسم داشتند».

نقش شهید سلیمانی کمتر از سردار سلیمانی نیست
او سپس از مهندس پورافغان خواست تا به ‌نمایندگی از هلدینگ افق کرمان، برای خیرمقدم به میهمانان در جایگاه حاضر شود.
پورافغان با بیان این‌که ترور سردار شهید سلیمانی، ضایعه‌ی بسیار بزرگی برای کشور و استان کرمان بود، اظهار کرد: «ولی نقش شهید سلیمانی در فرهنگ ما کمتر از سردار سلیمانی نیست». وی با قدردانی از حضور کسانی که در نشست شرکت داشتند، اظهار کرد: «همچنین، از مجموعه‌ی مس، تبلیغات اسلامی و آقای محبی‌کرمانی که میزبان اصلی نشست است و همکاران ایشان به‌طور ویژه تشکر می‌کنم».

تمام روزهای عمر حاج‌قاسم ایام‌ا… بود
پس از او، حجت‌الاسلام کرمی، امام جماعت مساجد شهر و کارخانه و مشاور فرهنگی مجتمع مس سرچشمه به‌دعوت محبی‌کرمانی پشت تریبون رفت و با گرامیداشت یاد سپهبد شهید سلیمانی و سردار شهید پورجعفری و دیگر شهدای مقاومت گفت: «دستور قرآن است که برای هدایت از ظلمات به نور، ایام‌ا… را به یکدیگر متذکر شویم. من خیلی خوشحالم که خداوند توفیق داد که یک سال دیگر دور هم جمع شوید تا خاطراتی را مرور کنید. به ویژه امسال که رنگ و بوی ایثار و شهادت دارد و میهمانان ما قرار است از سردار دل‌ها بگویند. کسی که محبوب دل‌های ماست. کسی که تمام روزهای عمر پربرکتش ایام‌ا… بود، شهادتش ایام‌ا… بود و در این ایام تا چهلم ایام‌ا… بود و بعد از آن هم».
وی افزود: «سیره و رفتار و دقت‌نظری که ایشان داشتند بسیار برای کارهای مدیریتی و کلیدی موثر است و خدا نصیب ما هم بکند تا در راه این شهید والامقام ثابت‌قدم بمانیم».
حجت‌الاسلام کرمی سپس به ذکره خاطره‌ای از سپهبد شهید سلیمانی پرداخت و گفت: «در سال ۷۷ به سوریه رفتم، در فرودگاه دمشق نماز مغرب را که خواندم، آقایی جلو آمد و به من گفت ممکن است نماز دوم را نخوانی؟ نگاهش که کردم دیدم سردار سلیمانی است. سریع به‌همراه زائران بلند شدیم. ایشان با متانت گفت که اهل سنت اینجا آمدند و می‌خواهند نماز بخواهند. دقت‌نظر ایشان را ببینید. وقتی یکی از دوستان درباره‌ی سردار می‌گفت جامع اضداد است فکر می‌کردیم این خصلت ایشان مربوط به گروه‌های سیاسی است ولی ایشان در مذاهب هم این‌طور بود. آن روز، وقتی اهل تسنن نماز خواندند ما برگشتیم و مجدد ایشان از ما، از سر متانت عذرخواهی کرد».
او تاکید کرد: «این‌که تمام روزهای عمر بابرکت ایشان ایام‌ا… بود را به یکدیگر متذکر شویم تا از ظلمات به نور برسیم».

با حمایت مس کاری برای حاج قاسم انجام دهیم
در این نشست مهندس احمدی، مدیر مجتمع مس سرچشمه هم دقایقی با حاضران صحبت کرد. احمدی با اشاره به سخنرانی‌ها و بیان خاطرات گفت: «جلسه‌ی خیلی خوبی بود و از آقای محبی برای این حسن‌انتخاب تشکر می‌کنم. ما باید این جلسات را غنیمت بدانیم. درباره‌ی حاج‌قاسم در این جلسه صحبت شد و تک‌تک ما الان آرزو می‌کردیم کاش حاج‌قاسم بود و پای صحبت‌هایش می‌نشستیم. در سرچشمه در همین سالن که ما امروز هستیم، ایشان سخنرانی کرد و گفت که حاضرم هرچه دارم بدهم ولی برگردم و یک‌بار دیگر تاجیک را ببینم، یک‌بار دیگر بینا و دیگر شهدا را ببینم. اگر حاج‌قاسم به چنین جایگاهی رسید، فقط به خاطر ویژگی‌های نظامی‌اش نبود بلکه به‌خاطر دل مهربان و قلب رئوف و نوع‌دوستی و اخلاص و محبت و عشق به ائمه بود. باید کمک و تلاش کنیم این فرهنگ و مکتب و تفکر فقط در جلسات و خاطرات نماند و ادامه داشته باشد».
وی افزود: «همه‌ی ما مشغول هستیم و گرفتاریم و مشغله‌هایمان زیاد است ولی هیچ‌کدام از ما، درصدی از گرفتاری‌های ایشان را نداشته‌ایم. وقتی مادر شهید محمدی‌پور در بیمارستان یزد بستری بود، سردار از تهران برای عیادت ایشان به یزد آمد و برگشت؛ این رفتار ایشان نشان می‌دهد که ما به جامعه و به مردم خیلی باید اهمیت بدهیم و باید خود را وقف مردم کنیم».
وی سپس با اشاره به پیشنهاد تدوین کتابی در باره‌ی سردار شهید حاج قاسم اظهار کرد: «برای چاپ کتاب درباره‌ی سردار شهید هم ما حمایت می‌کنیم تا از همه‌ی ظرفیت‌های استان استفاده شود».
احمدی با بیان این‌که حاج‌قاسم خیلی بر گردن استان حق دارد، افزود: «از همه‌ می‌خواهم برنامه‌ای ریخته شود تا با حمایت مس کاری خاص و منحصر به‌فرد برای حاج‌قاسم که همه مدیون ایشان هستیم انجام دهیم».
به گزارش استقامت، در انتهای این جلسه، ضمن تقدیر از سه میهمان این نشست، به‌یاد مرحوم رمضان جمالی‌پاقلعه از فرزند ایشان تجلیل به عمل آمد و به این ترتیب پرونده‌ی نشست نهم بسته شد.

*خاطرات سردار حسنی‌سعدی، احمد یوسف‌زاده و علیرضا برهانی‌نژاد از سپهبد شهید سلیمانی را در لینک‌های زیر می‌توانید بخوانید:

https://fardayekerman.ir/news/18173

https://fardayekerman.ir/news/18195

https://fardayekerman.ir/news/18203

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید