کمالی‌پور در واکنش به احتمال حذف مجازات حبس برای زندانیان مهریه مطرح کرد؛

نباید برای کاهش تعداد زندانیان حقوق زنان تهدید شود

گروه جامعه – نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس شورای اسلامی حذف مجازات حبس برای مهریه را باعث افزایش درخواست خانواده‌های دختران برای ثبت ملک به نام دختران‌شان در زمان ازدواج و واهمه‌ی جوانان از این موضوع برای ازدواج دانست.
به گزارش فردای کرمان به نقل از خبرگزاری خانه ملت، یحیی کمالی‌پور در خصوص اظهارات رئیس قوه قضاییه مبنی بر احتمال حذف مجازات حبس برای زندانیان مهریه، گفت: «مراجع تقلید در دیدار با حجت‌الاسلام رئیسی بر موضوع زندانیان مهریه تاکید کردند و ریاست قوه قضاییه نیز در این خصوص این بحث را مطرح کرده‌اند».
نایب رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس اظهار کرد: «با توجه به این‌که مهریه تنها ابزار در دست زنان است و از طریق آن می‌توانند مصالحه کنند، قطعاً رئیس دستگاه قضا آیین‌نامه و دستورالعملی که در آن حقوق زنان نیز مورد توجه و تاکید قرار گیرد، تنظیم خواهند کرد».
وی ادامه داد: «زنان نباید از دریافت مهریه به عنوان تنها حق قانونی خود محروم شوند و باید در این خصوص آیین‌نامه‌ای مبنی بر مشروط کردن شرایط و در نظر گرفتن تبصره‌هایی برای حفظ حقوق زنان در نظر گرفته شود».
عضو هیات رئیسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی با اشاره به فعالیت‌های این کمیسیون در خصوص ساماندهی شرایط مربوط به زندانیان مهریه گفت: «در طرح حبس‌زدایی که در دستور کار کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس است، موضوع مهریه و کاهش تعداد زندانیان این حوزه در حال بررسی است و بدون شک پس از تصویب این موضوع، قانون مهریه بازنگری می‌شود».
کمالی‌پور در پاسخ به سوالی مبنی اظهارات مدیرعامل ستاد دیه مبنی بر این‌که حبس برای مهریه روزانه ۱۵۰ هزار تومان هزینه دارد، اظهار کرد: «این مسائل وجود دارد و مجلس نیز نسبت به آن بی‌اعتنا نیست اما نباید به سمتی برویم که برای کاهش تعداد زندانی حقوق زنان را در معرض تهدید قرار دهیم. بدون شک این خواسته‌ی خود دستگاه قضا هم نیست».
وی درباره‌ی این موضوع که هدف از اجرای طرحی برای حذف مجازات حبس برای زندانیان مهریه کاهش آمار زندانیان در این خصوص است، گفت: «بله، اگر مباحث مربوط به مهریه در نظام حقوقی تغییر کرده و به سمت حذف مجازات زندان به عنوان ضمانت اجرایی مهریه برود، بدون شک تعداد قابل توجهی زندانی آزاد می‌شوند اما این تنها یک روی سکه است و مباحث دیگری زیر سایه این حذف رشد می‌کند».
وی در این خصوص توضیح داد: «زمانی که دختران و زنان و بعضا خانواده‌های آن‌ها ببینند مهریه برای‌شان ضمانتی ندارد، مباحثی هم چون افزایش درخواست‌های خانواده‌های دختران برای زدن ملک به نام عروس رخ می‌دهد و برخلاف تصور که حذف مهریه ازدواج را تسهیل می‌کند، شیوع این دست از رفتارها کاهش تمایل برای ازدواج را در پی دارد». /پ