همزمان با فرا رسیدن محرم‌الحرام اعلام شد؛

توصیه‌های پلیس کرمان به هیئت‌های مذهبی

گروه جامعه – فرمانده انتظامی استان کرمان به مناسبت ایام محرم‌الحرام به ارائه‌ی توصیه‌ها، هشدارها و نکات کلیدی در این زمینه به مسئولان هیئت‌های عزاداری پرداخت.
به گزارش فردای کرمان به نقل از پایگاه خبری پلیس، سردار عبدالرضا ناظری اظهار کرد: «مسئولین هیات‌ها باید با انتخاب افراد واجدالشرایط به‌عنوان همیاران محرم، نظم بخشیدن و مسئولیت انظباطی و ترافیکی محدوده‌ی حضور تا حرکت هیئت‌ها را در سطح محله به آن‌ها بسپارند».
وی استفاده از آلات و ادوات موسیقی غیرمجاز وغیرمتعارف ارگ و آلات مشابه را ممنوع دانست و گفت: «هیات‌ها می‌توانند فقط از طبل و سنج استفاده کنند».
وی خواستار ادغام هیئت‌های عزاداری که در یک خیابان و چند مسجد وجود دارند در زمان اجرای عزاداری و تردد از خیابان‌های منتهی به محل اسکان شد و افزود: «مسئولین هیات‌ها باید از جابه‌جایی عزاداران در نقاط مختلف شهر و خارج از شهر با وسایل نقلیه باربری همچون کامیون و کمپرسی خودداری کنند».
فرمانده انتظامی استان کرمان خاطرنشان کرد: «به منظور جلوگیری از هرگونه آلودگی صوتی توسط هیات‌های مذهبی عزادار به‌خصوص هنگام شب، حال سالمندان و بیماران رعایت شود».
وی ادامه داد: «آن دسته ازعزادارانی که رعایت شئونات اسلامی را نمی‌کنند از سوی مسئولین هیات‌ها و همیاران محله مورد ارشاد قرار گیرند».
ناظری تاکید کرد: «در هنگام ورود یک هیات عزاداری به مکان سرپوشیده به منظور جلوگیری از اختلاط زنان و مردان و هرگونه سوءاستفاده ارازل و اوباش و مزاحمین، مسئولین هیات امناء مساجد باید تدابیر ویژه‌ای را اتخاذ کنند تا مزاحمتی برای مردم به‌وجود نیاید و موارد خاص را با تلفن ۱۱۰ در میان بگذارند».
وی اظهار کرد: «در زمان اجرا و برگزاری مراسم عزاداری در مسجد و تکایا، مسئولین هیئت‌ها تلاش کنند تا تمامی عزاداران را به داخل مکان هدایت و از تجمع آنان در مقابل درب و خیابان و کوچه‌های اطراف به منظور عدم هرگونه سوءاستفاده مزاحمان اقدام کنند».
فرمانده انتظامی استان کرمان افزود: «بعضاً در چنین ایامی افرادی اقدام به جمع‌آوری نذورات نقدی در میان هیات‌های عزاداری می‌کنند که برای جلوگیری از هرگونه سوءاستفاده لازم است مسئولین هیئت‌ها نسبت به شناسایی افراد اقدام و در صورت مشکوک بودن موارد را به پلیس اعلام کنند».
وی خاطرنشان کرد: «با توجه به این‌که اقداماتی از قبیل قمه‌زنی و استفاده از زنجیرهای تیغ‌دار در شرع مقدس اسلام مورد نکوهش قرار گرفته است هیئت‌های مذهبی به این مهم توجه ویژه داشته باشند».
ناظری با بیان این‌که نحوه و سبک عزاداری هیئت‌های زنجیرزنی بایستی به گونه‌ای باشد که جنبه‌ای معنوی داشته و ازحرکات موزون در انظار عمومی جلوگیری شود، گفت: «استقرار ایستگاه‌های صلواتی در معابرعمومی سبب ایجاد مزاحمت در عبور و مرور می‌شود».
وی همچنین با بیان این‌که استفاده از بلندگوهای بزرگ و پرقدرت ضمن داشتن منع شرعی سبب آزار و اذیت بیماران وسالمندان می‌شود، بیان کرد: «نظر به این‌که هدف از قیام عاشورا احیاء فریضه‌ی امر به معروف و نهی از منکر اصلح است مراسم باید به گونه‌ای برنامه‌ریزی و اجرا شود که زمینه‌ی حضور اراذل و اوباش و مزاحمان نوامیس فراهم نشود».
وی در پایان از شهروندان خواست هنگام ترک منزل و یا پارک خودرو برای حضور در مراسمات عزاداری نکات حفاظتی لازم برای پیشگیری از سرقت را مد نظر قرار داده و نهایت همکاری را با ماموران انتظامی به عمل آورند. /پ