مدیر کل میراث‌فرهنگی استان کرمان:

گذرهای فرهنگی با رویکرد گردشگری در کرمان ایجاد می‌شود

گروه جامعه – مدیر کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان کرمان از ایجاد گذرهای فرهنگی با رویکرد گردشگری در کرمان خبر داد و گفت: «مسیرهای تاریخی شهر کرمان به محل برگزاری رویدادهای فرهنگی تبدیل می‌شوند».
به گزارش فردای کرمان به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان کرمان، فریدون فعالی در نشست با مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان کرمان با اشاره به این‌که توانمندسازی افراد مرتبط با حوزه‌های مختلف میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در اولویت کار این اداره کل قرار دارد، اظهار کرد: «آموزش‌های مهارتی در حیطه‌ی وظایف فنی و حرفه‌ای و بخش خصوصی است».
وی با بیان این‌که آموزش باعث می‌شود تا محصولات كيفی و متناسب با نياز بازار توليد شود، افزود: «سیاست‌گذاری این اداره کل تسهیل کسب و کار و فرصت‌سازی برای اشتغال و رونق اقتصادی در حوزه‌ی گردشگری به‌ویژه صنایع‌دستی است که در این زمینه به‌زودی بازارچه‌های صنایع‌دستی در شهر کرمان ایجاد می‌شود».
فعالی با اشاره به این‌که همکاری و یکپارچه‌سازی فعالیت‌های مشترک به ارتقاء مهارت‌های حرفه‌ای جامعه‌ی گردشگری استان کرمان کمک می‌کند، یادآور شد: «این اداره کل آمادگی لازم برای برگزاری کارگاه‌های آموزشی مرتبط با حوزه‌ی گردشگری را با همکاری اداره کل آموزش فنی و حرفه‌ای استان کرمان دارد».
وی در ادامه به فضاسازی مناسب اماکن تاریخی و فرهنگی همچون باغ‌موزه هرندی اشاره کرد و گفت: «با ایجاد بازارچه‌های صنایع‌دستی و فضاهای متنوع فرهنگی و تفریحی در این مکان‌ها، بر تعداد گردشگران و بازدیدکنندگان افزوده خواهد شد».
مدیر کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان کرمان با تاکید بر برپایی هرچه بیشتر جشنواره‌های فرهنگی و هنری در سطح استان کرمان، بیان کرد: «با توجه به استقبال بالایی که از این نوع جشنواره‌ها می‌شود، می‌توان به اهداف فرهنگی و اقتصادی مورد نظر در جذب توریست فرهنگی رسید».
وی با بیان این‌که فعالان حوزه‌ی گردشگری به‌ویژه دفاتر خدمات مسافرتی باید با راه‌اندازی تورهای گردشگری از برپایی جشنواره‌ها بهره‌ی کافی را ببرند، افزود: «با راه‌اندازی گردشگری فرهنگی در استان بدون شک تمام افراد مرتبط با حوزه‌ی گردشگری، منتفع خواهند شد».
فعالی به ايجاد گذر فرهنگی با رويکرد رونق گردشگری در محور مجموعه‌ی تاریخی گنجعلیخان اشاره کرد و گفت: «ايجاد گذر فرهنگی در محدوده‌ی محور گنجعلیخان برای گسترش فعاليت‌های عمومی فرهنگی و رونق گردشگری در اولویت قرار گیرد».
وی بیان کرد: «مسیرهای تاريخی شهر که اماکن شاخص را به يکديگر متصل می‌کردند، هويت تاريخی دارند و می‌توانند مکان برگزاری رويدادهای فرهنگی باشند».
فعالی در پایان خاطرنشان کرد: «گذرهای فرهنگ و هنر که شامل موزه‌ها، فروشگاه‌ها و بازارچه‌های صنايع‌دستی می‌شوند، می‌توانند محلی مناسب برای کسب و کارهای فرهنگی و هنری، ازجمله هنر خيابانی، تئاتر، هنرهای آئينی و … باشند و همچنین در افزایش مدت ماندگاری گردشگران و ايجاد اشتغال و درآمدزايی کمک شایانی کنند». /پ